01-10-2019 BAKIRKÖY

DEPREMDEN KORKMA, BELEDİYEDEN KORK...

DEPREMDEN KORKMA, BELEDİYEDEN KORK...

Değerli okurlar; Bakırköy Belediyesi ‘’DEPREM ALANI YALANI’’ haberimizden sonra ivedilikle ilçemizdeki ‘’Deprem Toplanma Alanları’’nın listesini yayınladı. Fakat maalesef yayınlanan listedeki çoğu yer cafe-restaurant yapıldığı için ayakta durulacak alan bile kalmamış. Yani, şarkıcı Selami Şahin'in peruğu gibi, olması gereken yerde ama oraya ait değil.

İşin daha da trajikomik yanı ise bazı toplanma yerleri sahilde. Burada da belediye diyor ki; depremden kurtulanlar bakalım tsunami ye karşı ne yapacaklar, ondan kurtulabilecekler mi?

Ben yine de iyi niyetimi sürdürüp, olursa ekime, olmazsa oturur nargilemizi içeriz diye hazırlanan listeden Bülent Kerimoğlu’nun haberi olmadığını, kifayetsiz bazı kişilerin başkanın kuyusunu kazmak için bu listeyi hazırladıklarını düşünüyorum.

2014’ten önce ki dönemde BAKUT ile bir proje başlatılmış ve 11 bin 200 binanın taraması yapılmış hangi binada, hangi dairede kaç kişi yaşıyor, kim yaşıyor, kaç yaşında, sürekli bir hastalığı var mı, kullandığı ilaçlar nelerdir gibi tespitler yapılarak kayıt altına alınmıştı, alınmaya da devam ediyordu. Olası bir depremde, kurtarma ekipleri kayıtlı bilgilerle arama kurtarma çalışmalarını yapsın, binadaki kişi ve sağlık verilerine göre anında müdahale edilebilsin diye çalışmalar sürdürülüyordu. Van depremi olduğunda dönemin belediye başkanı ve belediye bünyesinde kurulan BAKUT herkesten önce deprem bölgesine intikal etmiş, AKUT gibi çalışmıştı. Oysa şimdi ne o eski BAKUT’tan, ne de Deprem Konteynırlarından eser yok.

Türkiye’nin her yerinde aynı anda deprem olma ihtimali söz konusu olmadığına göre, en sağlıklı çözüm farklı illerden arama kurtarma ekipleri ile anlaşma yapmaktı. 2014 öncesi Genel Kurmay’dan izin alınarak Kırklareli, Lüleburgaz’dan olası bir deprem durumunda ilk olarak Bakırköy’e gelecek arama kurtarma ekibi ile bizzat anlaşma yapılmıştı. Aynı şekilde Karşıyaka Belediyesi ile bir anlaşma imzalanmıştı. Anlaşmanın bir tarafını Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, diğer tarafını da dönemin başkanı A. Ünal Erzen imzalamıştı. Hatta bu anlaşma sağlam ve örnek olsun diye ortasına da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu imza atmıştı. Uçak şirketleri ve helikopter firmalarıyla sözleşmeler yapılmıştı. Peki şimdi bu anlaşmalar-protokoller ne durumda? Yoksa tüm umudumuzu kardeş belediye Belarus’tan gelecek yardıma mı bağladık? Sayın başkan; olası bir depremden en az zararla kurtulabilmemiz için kullanabileceğiniz değil, size katkı sunacak-anlaşabileceğiniz insanlarla çalışın. İnanın o aklınızdaki hayalinize ulaşmanın en garanti yolu bu…

 

 

Bildiğiniz üzere, mülkiyeti Bakırköy Belediyesi’ne ait olan Zuhuratbaba Mahallesi Yüce Spor yanında bulunan top sahası ile Yenimahalle’de eski SSK binası arkasında bulunan yaklaşık 2 dönüm arazi, CHP’li meclis üyelerinin oy çokluğu ile 29 yıllığına “Yap, işlet, devret” modeliyle özelleştirilmeye açıldı. Hiçbir Bakırköylü ise bu duruma tepki göstermedi. Sayın Kerimoğlu siz, sizden sonra seçilecek olan 5 belediye başkanının yatırımlarına ipotek koyamazsınız. Buna hakkınız yok.

Ayrıca, Zuhuratbaba’da bulunan Top Sahasının altına iki katlı otopark yaptırıp üstünü spor alanı olarak kullanmak hangi sivri akıllının işi çok merak ettim. Düşünsenize, alttan arabaların egzoz dumanları yukarı çıkarken üstte spor yapacaksınız ve adına ‘’Sağlıklı yaşam’’ diyeceksiniz. Bunun adı olsa olsa sağlıklı ölüm olur. Bugüne kadar ilçemizde imarla ilgili sorunlarımız da taşın altına elini koyan Bakırköy Mimarlar Odasının, bu iki yerle ilgili de gerekeni yaparak, gerçek Bakırköylülerle birlikte tepki koyacaklarına inanıyorum.

Aklımızla alay edilen bu yaşadıklarımız, inşallah zafere giden yolda çekilen çileler gibidir diye düşünüyorum.
Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER BAKIRKÖY HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Erdem GÜL'ü Başarılı Buluyor musunuz?

Evet
Hayır
Kararsızım

Puan Durumu