30-07-2019 ADALAR

ÇABUK PES ETTİN BE BAŞKAN! BARİ BİRAZ DAYANSAYDIN.

ÇABUK PES ETTİN BE BAŞKAN! BARİ BİRAZ DAYANSAYDIN.

Merhaba sevgili okurlar, işlerim nedeniyle bir süredir haberlerime ve yazılarıma ara vermek zorunda kalmıştım tabi bu süreçte mümkün olduğu kadar Adalar gündemini takip etmeye çalıştım. Özellikle Murat Başbay ve Şükrü Abanoz abilerimin haberlerini ilgiyle takip ederek olan bitenleri sizlerle birlikte öğrendim. Bununla birlikte bir süredir Adalar Belediyesi yönetimini de analiz etme şansım oldu. Bu yazımda tek bir konuya odaklanmak yerine birden fazla konuya kısaca değinerek bazı sorular soracağım. Biliyorum bu sorulara da muhatabından hiçbir cevap gelmeyecek üstelik bu muhatap bir gazeteci ama nedense o koltuğa oturan huy değiştiriyor.

 

Öncelikle üç dönemdir Adalar Belediyesi’nin kronik sorunu olan ve hatta kangrene dönmüş olan şaibeli memurluklar hakkında hala hiçbir işlem yapılmaması bu kişilerin Erdem Gül’ü de tesirleri altına aldığının en büyük ispatı niteliğinde. Şimdi bu kanıya nasıl vardın derseniz çok basit birkaç örnek verebilirim. Adalı bir vatandaşın Adalar Belediyesi’ne çok detaylı yazdığı dilekçelerine hiçbir cevap alamayınca durumu Adalar Kaymakamlığı’na ve CİMER’e bildirdiğine dair bilgiler elime ulaştı. Yazılan dilekçeleri de okuma şansım oldu ve dilekçe içerikleri bana bile pes dedirtti. Üstelik bu dilekçeler kanuni gerekçeleri belirtilerek Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül’e, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’ne ve Yazı İşleri Müdürlüğü’ne ihbar olarak gönderilmiş. Dilekçe sahibi ise verdiği dilekçelerin ihbar niteliğinde olmasına rağmen bu dilekçelerin görmezden gelindiğini, kayıt numarası vermeden yok edilmeye çalışıldığını ama durumu fark edip konuyu CİMER’e ve Adalar Kaymakamlığı’na bildirdiğinde Adalar Belediyesi’nin bahse konu dilekçeleri kayda aldığı ama herhangi bir işlem yapmadığını iddia ediyor ve bu iddiasını da Adalar Belediyesi’nden gelen bir cevapla destekliyor.

 

Adalar Belediyesi’nden gelen cevap yazısı ise tabiri caizse tam bir skandal niteliğinde. Neden derseniz gelen cevap yazısında;

 

“30 MAYIS 2019 tarihli Dilekçenizde bahse konu kişiler hakkında (……………………………………………)

 

1-     ……………… ile ilgili 657 Sayılı DMK’nın Madde 40., Madde 98. (b) ve (ç) maddeleri gereği müdürlüğümüzce 90230791-903-E.6172 sayılı yazıyla işlem yapılmış olup, Başkanlık Makamı onayında imzada beklemektedir.

2-      ……………… ile ilgili 657 Sayılı DMK’nın Madde 40., Madde 98. (b) ve (ç) maddeleri gereği müdürlüğümüzce 90230791-903-E.6092 sayılı yazıyla işlem yapılmış olup, Başkanlık Makamı onayında imzada beklemektedir.

3-      ……………… ile ilgili (657 Sayılı DMK'nın Genel ve Özel Şartlar Başlıklı 48. Maddesinin " (Değişik: 12/5/1982-2670/14 md.) Devlet memurluğuna alınacaklarda aşağıdaki genel ve özel şartlar aranır.) Genel şartlar: 3. Bu Kanunun 41’nci maddesi gereğimüdürlüğümüzce 04.07.2019 tarihinde 90230791-903-E.6376 sayılı yazıyla işlem yapılmış olup, Başkanlık Makamı onayında imzada beklemektedir.

4-      ……………… ile ilgili 90230791-903-E.6184 sayılı yazıyla işlem yapılmış olup, Başkanlık Makamı onayında imzada beklemektedir.

5-      ……………… ile ilgili yapılan araştırma ve incelemede sözleşmesinde ve memur kadrosuna atanmasında usulsüzlük olmadığı tespit edilmiştir.”

 

İşte bu cevap yazısında Başkanlık Makamı onayında imzada beklemektedir denilen konular hala Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül tarafından bekletilmektedir. Bu belgelerin KAMU ADINA SORUMLULUK doğurması sebebiyle işlem yapılmak için belli sürelere tabi olmasına rağmen Erdem Gül maalesef bu belgeleri imzalayarak gereğini yerine getirememektedir. Düşünün, ortada ciddi bir KAMU ZARARI var ve Adalar Belediyesi gereğini yapmayınca konu Adalar Kaymakamlığı’na ve CİMER’e bildiriliyor ama Erdem Gül buna rağmen gerekeni yapamıyor. Şimdi ister istemez insanın aklına şu soru geliyor “Bu adam kimden çekiniyor?”

 

Neyse ilerleyen günlerde neler olacak hep birlikte göreceğiz.

 

Bir diğer konu ise Adalar Belediyesi Zabıta Amiri Mustafa Delikanlı’nın evine baskın yapıldığı iddiaları. İddialara göre Zabıta Müdür Vekili Mustafa Delikanlı dövüş horozları yetiştirmekte, bunların ticaretini yapmakta ve horoz dövüşlerine katılmaktaymış. Bu konu hakkında gelen bir ihbarı değerlendiren Adalar İlçe Emniyet Müdürlüğü bir baskınla Mustafa Delikanlı’nın evinin bahçesindeki horozları tespit etmiş hatta bir horozu dövüş horozu olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla ilgili kuruma göndermiş ayrıca Mustafa Delikanlı’nın Emniyette ifadesi alınmış. Bu iddialar doğruysa görevi bu tür yasa dışı olayları denetlemek olan Zabıta Müdür Vekilinin bizzat horoz dövüşçüsü olması ülke çapında skandal bir haber olabilir. Söylenenlere göre Mustafa Delikanlı kendisini asker kökenli bir grup zabıtanın ihbar ettiğinden şüpheleniyormuş. Umarız bu iddialar doğru değildir.

 

Aslına bakarsanız yukarıda belirtilen konulardan daha vahim olan bir konu varsa o da Mali Hizmetlerin şaibeli Müdürü Hacer Özdemir’in Adalar Belediye Başkan Yardımcısı yapılmış olması. Neden derseniz bu kişi Müdür dahi olamayacakken ve hakkında birçok şikayet bulunmasına rağmen Belediye Başkan Yardımcısı yapılmış olmasıdır. Aldığım duyumlara göre bu bayanın arkasında tıpkı diğer malum grup gibi ciddi bir siyasi destek bulunuyormuş. Bahsettiğim bu siyasi destek öyle sıradan kişilerde değil. Bu desteklerin içerisinde en düşük mertebedeki kişilerin bile PM, MYK üyelerinden ve Milletvekillerinden olduğu söyleniyor. Neyse bu iddialar bizi ilgilendirmez bunu dizginleri kaptıran Erdem Gül düşünsün. Bu arada Hacer Özdemir’in yerine Adalar Belediyesi dışından başka bir müdür geldi ve adı Songül Özdemir. Soyadı benzerliği de oldukça komik bir durum olmuş. Songül hanım kimdir, uzmanlık alanı nedir, nereden gelmiştir bilmiyorum ama duyduğum kadarıyla Hacer Özdemir hala Mali Hizmetlerdeki yetkilerini kendisine devretmemiş, garip bir durum… Bu arada bilmeyenler için açıklamakta fayda görüyorum, şayet bir memur 6 ay süreyle Başkan Yardımcılığı yaparsa asaleten Müdür kadrosuna hak kazanıyor yani liyakate falan gerek yok. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Afyon kampında ve Tv kanallarında liyakat diye yırtınsın dursun. Liyakat konusunda her fırsatta Ak Parti’yi eleştiren Kılıçdaroğlu’nun belediyeleri bu konuda adeta level atlamış durumda. Oğlunu Genel Müdür Yardımcısı atayanlar, kendisini iktisadi teşebbüslerin başına geçirerek ekstradan maaş alanlar, istisnai kadro olan Özel Kalem Müdürlüğü kadrosuna atananlar, müdür yapılmak için Başkan Yardımcısı yapılanlar… Sen daha çok yırtınırsın Sayın Kılıçdaroğlu, seni takan belediye başkanı yok ki.

 

Neyse Adalar Belediyesinden devam edelim. Bildiğiniz gibi Adalar Belediyesi norm kadro fazlası olan bir belediye ve bu nedenle yeni personel alımı yapması kanunen mümkün değil buna rağmen üç dönemdir alınan personelin haddi hesabı yok. eski Başkan Yardımcısı İsmail Şener’de bu şekilde alınanlardan biriydi ve sanırım bu konu hakkında idari ve adli işlemler yapılmaya başlanmış hatta iddia doğruysa bu konu hakkında eski Başkan Atilla Aytaç’ın ifadesi alınmış. Normal koşullarda kanunların uygulandığı bir yerde kanuna aykırı bir şekilde işe alınan kişiye kurumca ödenen maaşlar buna sebep olan kişiye rücu ettirilir ama bu dediğimiz kanunların geçerli olduğu yerlerde geçerli ve Adalar bunun dışında görünüyor.

 

Son olarak şu konuya değinmeden edemeyeceğim; Ada Gazetesinde yayınlanmış olan “Adalar Belediyesi’nin Çetrefilli Başkan Yardımcılığı” haberinin altında bazı kişilerce yapılan yorumlar yenilir yutulur cinsten değil. Kendisini her daim örnek aldığım Şükrü Abanoz abim gerçekten bomba bir haber yapmış ve analizlerini, uyarılarını çok güzel bir şekilde dile getirmiş. Bu yazısı ile birçok Adalının iç sesi olan Şükrü Abi’nin yazısını okuyanlar da coşmuş ve başlamışlar yorum yapmaya. Yorum yapanlara kızmamız mümkün değil çünkü bir avuç insan Belediye üzerinden çok kişinin canını yaktı ve yakmaya devam ediyor. İnsanların tepki vermeleri gayet doğal ama bazı yorumlarda sanki ipin ucu biraz kaçmış. Özellikle birbirinin evinde kaldığı söylenen idarecilerden tutunda yasak aşklara, kirli ilişkilere kadar birçok yorumu okurken bile insan şok oluyor. Tüm bunlara karşı ise Erdem Gül’ün ısrarla aynı hataları sürdürmesi, söylenenlere kulaklarını tıkayarak sadece çevresini sarmış üç beş kişinin kontrolünde ilerlemesi anlaşılabilir bir durum değil. 

 

Bana sorarsanız Erdem Gül bu gidişle 5 yıllık Belediye Başkanlığı görevini tamamlayamadan o koltuktan kalkacak. 

 

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

 

Dr. Serkan GÜNGÖR

Bilgisayar Yüksek Mühendisi

& Tıp Mühendisi

 

 

 
Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER ADALAR HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Erdem GÜL'ü Başarılı Buluyor musunuz?

Evet
Hayır
Kararsızım

Puan Durumu