20-09-2018 ADALAR

ATİLLA AYTAÇ ADALARIN NEFESİNİ KESTİ

ATİLLA AYTAÇ ADALARIN NEFESİNİ KESTİ

CHP Genel Başkanı Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU bugün Bursa’daydı. Bursa programı kapsamında partilileriyle ve vatandaşlarla buluşan Kemal KILIÇDAROĞLU hükümete sert ifadelerle yüklenirken önümüzdeki yerel seçimlerle ilgili dikkat çeken mesajlar verdi. Başından sonuna kadar dinlediğim konuşmanın bir bölümü beni çok şaşırttı. Nasıl şaşırmayayım Sayın Genel Başkan ilk defa bu kadar net bir şekilde, isim zikretmeden bazılarına mesaj verdi. 

 

Peki neydi bu mesaj? Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU konuşmasının bir bölümünde CHP’li belediyelerden örnekler verdi ve CHP’li belediyelerin bulunduğu yerlerde insanların memnun olduklarını iddia etti ve ardından İstanbul’dan örnek vererek “İstanbullu nefes almak için nereye gider? Ya Beşiktaş’a gider ya Bakırköy’e gider ya Beylidüzü’ne gider ya Maltepe’ye gider ya Kartal’a gider…” dedi ve ben orada bir anlık dondum kaldım. Hani Adalar, hani Kadıköy dedim! İstanbul’da nefes alınacak ilk yer Adalar ardından Kadıköy sahil hattıdır. Belli ki bu çok açık ve net bir mesajdı. Bu mesajı ben şöyle okudum; Sevgili Atilla AYTAÇ ve Sevgili Aykurt NUHOĞLU, sizler değişim istiyordunuz işte size değişim… Güle güle.

 

Bu konuşma çok açık ve net bir şekilde Atilla AYTAÇ’ın Adalar Belediye Başkanlığı macerasının ve hatta CHP’deki siyasi kariyerinin tamamen bittiği şeklinde yorumlanabilir. Zaten tekrar aday gösterilmeyeceğine dair duyumlar alıyorduk, temennimiz de bu yöndeydi ve bugün Sayın Genel Başkanın mesajıyla bu durum gayrı resmi biçimde en yetkili kişi tarafından tasdiklenmiş oldu. Bana sorarsanız kötü mü oldu hayır aksine çok iyi oldu, olması gereken oldu çünkü Adalarımıza son 5 yılda çok yazık oldu. Umarım bu güzel ve yerinde kararın ardından aday belirlerken de aynı hassasiyetle davranılır ve artık Adalar kendine yakışan bir Belediye Başkanına kavuşur. Bu cümlemden şu anlaşılmasın; Adalar’da CHP’nin tekrar kazanacağı kesin değil ve hatta CHP’nin işi her zamankinden de zor. Neden derseniz bu defa karşılarında Ak Parti İlçe Başkanı Sayın Av. Özlem Öztekin VURAL gibi eğitimli, siyasi kariyeri olan, yetenekli ve arkasında çok ciddi desteği buluna bir muhtemel aday var. 

 

CHP’nin bir üyesi olmama rağmen önceki yerel seçimlerde Sayın Coşkun ÖZDEN’e oy vermiştim. Sen nasıl CHP’lisin demeyin çünkü buna hakkınız yok. Doğru ve yerinde bir karar verdiğimi son beş yılda çok net gördüm. Bir tarafta mensubu olduğum parti tarafından kim olduğunu bilmediğim, bana hiç güven vermeyen, bilgi ve tecrübesi olmayan biri! Diğer tarafta ise adalı, daha önce Belediye Başkanlığı yapmış, insanlarla diyaloğu ve ilişkileri çok kuvvetli, elinden geldiğince herkese yardımcı olmaya çalışan, insanların en mutlu ve en üzgün anlarında yanlarında olan tanıdığım, bildiğim Sayın Coşkun ÖZDEN vardı. Ak Parti adayı olabilir, umurumda değil! Ak Parti başka bir ülkenin partisi mi, bölücü mü, hain mi, … bence değil. Siyasi görüş olarak farklı tarafta olabilirim ama iyi bir adayları vardı ve arkasında da ciddi bir hükümet desteği vardı. Belediye seçimlerinde siyasi düşünmek anlamsız, iki adayı karşılaştırdığımda Sayın Coşkun ÖZDEN fazlasıyla ağır bastı bende kendisine oy verdim. Bu seçimlerde CHP yine aynı hataya düşerse hiç tereddüt etmeden Sayın Av. Özlem Öztekin VURAL’a gönül rahatlığıyla seve seve oy veririm. 

 

Bu arada şahsen tanımadığım, Adalarla ne kadar bağlantılı olduğunu bilmediğim Sayın Nurhan ÇETİNKAYA aday adaylığını resmen açıklayan ilk kişi oldu. Kendisi projeleri olduğunu ve çok iddialı olduğunu belirtmiş. Sayın Nurhan ÇETİNKAYA bu yazımı okuyorsa kendisinin projelerini dinlemek ve hatta burada sizlerle paylaşmak isterim, bu isteğimi dikkate almasını umuyorum. Kendisine ayrıca çok önemli bir sorum olacak, eğer kendisiyle iletişim kurma şansım olursa sorumu soracağım ve bu önemli soruyu Nurhan Bey’in cevabıyla birlikte sizlerle paylaşacağım.

 

Diğer taraftan CHP içerisinde aday olmayı kafaya koymuş olan kişi sayısı şu an itibariyle saydığım kadarıyla 14 kişi. Şaşırdım mı? Tabi ki hayır. İlerleyen günlerde bu sayı daha da artacaktır. Tabi birde aday olma konusunda kararını vermemiş kişilerde var. Maalesef aday olma konusunda çok hevesli olan ve henüz karar vermemiş olan ama adı anılan bu kişilerden sadece birkaçı Belediye Başkanlığı yapabilecek kriterlere ve profile sahip. Belediye Başkanlığını layıkıyla yapabilecek bu birkaç kişi dışında yine aynı hataya düşülerek tepeden inme bir şekilde vasıfsız biri aday gösterilirse CHP bu defa adalarda hezimete uğrar. 

 

Yazımın sonuna gelirken buradan tüm aday adaylarına seslenmek istiyorum! Önümüzdeki yerel seçimlerde ilçemizin Belediye Başkanı olmayı istiyorsanız;

 

  1. Adaları ve Adalıları çok iyi tanımalısınız,
  2. Adaların sorunlarını bilmelisiniz,
  3. Projeleriniz olmalı, (vaat ya da fikir değil, gerçek proje)
  4. Adeta batık durumdaki Adalar Belediyesi’ni, ekonomik açıdan düzlüğe çıkarabilecek bilgi birikimine sahip olmalı ve başınıza alacağınız belanın farkında olmalısınız, 
  5. Eğitimli olmalısınız,
  6. İnsanlarla iletişiminiz iyi olmalı,
  7. Adil biri olmalısınız,
  8. Boş vaatlerle insanları kandırmayan, gerçekten yapabileceklerini söyleyen dürüst biri olmalısınız,

 

Bu kriterlere haiz olduğunuzu düşünüyorsanız ve Belediye Başkanlığına adaylık konusunda kararlıysanız lütfen projelerinizi bizimle paylaşın, burada yayınlayalım. Adalar halkı projelerinizi şimdiden öğrensin ve hatta yorum yapsın. Hangi partiden olursanız olun, projelerinizi tarafsız bir şekilde burada paylaşacağım. Unutmayın yerel seçimler parti meselesi değil hizmet meselesidir. Kendine ve projelerine güvenen tüm aday adaylarını bekliyorum. Belki hiç ummadığınız, kariyer sahibi ve tanınan biri bağımsız aday olarak karşınıza çıkar, ne dersiniz? Olmaz mı?

Bir sonraki yazıma kadar görüşmek üzere… 

Saygılarımla…

 

Serkan GÜNGÖR

Bilgisayar Yüksek Mühendisi

 

Görüş ve önerileriniz için serkangungor@outlook.com.tr e-posta adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.
Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER ADALAR HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Erdem GÜL'ü Başarılı Buluyor musunuz?

Evet
Hayır
Kararsızım

Puan Durumu