04-01-2019 ADALAR

ADAY ADAYI ANALİZLERİ

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan Yerel Seçimlere kısa bir süre kala Adaylık yarışı iyice kızıştı. Aday adayı bolluğunun yaşandığı Adalar'a il dışından gelerek aday olmaya çalışanlar dahi var. Bu yazımızda Aday Adayları hakkında kısa bir analiz yapacağız. Aynı zamanda Aday Adaylarına Adalı olup olmadıkları, Eğitimleri, Meslekleri, Siyasi Kariyerleri, Tecrübeleri, Projeleri, vb. konu başlıkları üzerinden bir puanlama yaparak Aday Adayı puanı oluşturduk.

ADAY ADAYI ANALİZLERİ

31 Mart 2019 tarihine kısa bir süre kalmış olmasına rağmen partilerin adayları henüz netleşmedi. Gerçi CHP’de hangi aday adayına sorsanız kendisinin adaylığının kesinleştiğini iddia ediyor. AK Parti tarafında ise derin bir sessizlik var. Adaylık için adı geçen üç isim de sessizliğini muhafaza ediyor. Aslında en güzeli de bu. En azından önüne gelene “benim adaylığım kesin” demiyorlar ve partilerinin takdiri neyse onu bekliyorlar. Şurası bir gerçek ki; o çok eleştirilen, diktatörlük denen AK Parti aday belirleme sürecinde CHP’den çok daha fazla demokratik davranıyor. Yanlış bilmiyorsam AK Parti tarafında adaylık için üç isim geçiyor. Bu üç aday adayı da eğitimli, vizyon sahibi kişiler. Yazımızın devamında bu adaylar arasında bir kıyaslama yapacağım. CHP tarafında ise aday bolluğu yaşanıyor. Bilinen başvuru 10 iken doğrudan Genel Merkez üzerinden aday olmaya çalışanlarla birlikte bu sayı 14 oldu. Bu adayların da bir kısmını yazımızın devamında birbirleriyle kıyaslayacağım.

 

Yazımın devamı muhtemelen birçok kişinin ve aday adaylarının pek hoşuna gitmeyecek ama ben gördüğüm neyse onu aynen yazacağım. Önce AK Parti adaylığı için ismi geçenlerden başlayalım.

 

 

AK Parti

 

Av. Özlem ÖZTEKİN VURAL

Adalı bir aday adayı. Eğitimli, tecrübeli, siyasi kariyeri oldukça dikkat çeken bir isim. Avukat oluşu bir avantaj. İl yöneticiliği yapmış olması sebebiyle parti içi ilişkileri oldukça kuvvetli. Boş vaatlerde bulunmayan biri. Hizmet konusunda adeta bir “Hizmet Canavarı” diye önceki yazılarımda belirtmiştim. Adaların ihtiyaçlarını ve neler yapılması gerektiğini gayet iyi biliyor. Adalar’a çok şey katabilir. Tek problem telefonlara bakmıyor, kendisine ulaşmak biraz zor. Bence AK Parti’nin en muhtemel adayı. 

Puan: 8/10

 

Herman BALİYAN

Surp Pirgic Hastanesi Vakfı Başkan Vekili. Ermeni bir yurttaşımız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ile doğrudan iletişim kurabilen biri olması çok büyük bir avantaj. Her ne kadar Ermeni Cemaati içerisinde bazen görüş ayrılıkları yaşansa da olası bir adaylık durumunda tüm Ermeni yurttaşlarımızın desteğini alabilecek bir isim. Adalar’ın sağlık sorununun çözebileceğine inandığım bir isim. 

Puan: 6/10

 

İsmail DURMUŞ

Adalı bir aday adayı. İyi bir eğitime ve iyi bir CV’ye sahip. İlçe Başkanlığı öncesine kadar çok sevilen, şu an ise sevilen biri. İlçe Başkanlığı’ndan alınmasının sebebini tartışmak doğru olmaz ama bence en büyük hatası Atilla Aytaç ile yakın dirsek temasında olmasıydı. Atilla Aytaç ile isminin bu kadar anılması siyaseten yıpranmasına sebep oldu. Adalar’a çok iyi hizmet edebilecek biri ancak güven kaybetti. Aday gösterileme şansını zayıf görüyorum.

Puan: 5/10

 

CHP

 

Hayri İNÖNÜ

İsmet İNÖNÜ’nün torunu olması hem avantaj hem de dezavantaj. Çok iyi eğitime sahip biri. Sert mizaçlı biri ama insanlarla iletişimi oldukça kuvvetli. Kendisinin Şişli gibi bir ilçeden sonra Adalar Belediye Başkanlığı’nı kesinlikle düşünmediğini öğrendim. Bence bu konuda sonuna kadar haklı. Böyle bir teklifi kabul etmesi Volvo XC90’dan inip Murat124’e binmekle aynı şey. Kendisinin muhtemel Kadıköy adayı olduğunu düşünüyorum.

Puan: 9/10

 

Ali Ercan AKPOLAT

Adalı. İşletmeci ve Usta Balıkadam. Çevreci ve sporcu kişiliğiyle tanınıyor. Adalılarca sevilen, özellikle de gençlerin ciddi destek verdiği biri. Yakın dönemde Adalar Belediye Başkan Yardımcılığı yapmış olması kendisini diğer adaylardan ayıran en önemli avantajı çünkü diğer adayların Belediye tecrübesi bulunmuyor. İlçe Başkanlığı ve İl Başkan Yardımcılığı yapmış çekirdekten yetişme bir partili. Kendisiyle yaptığım görüşmede birçok projesi olduğunu gördüğüm bir aday adayı, hatta önüme yüzlerce sayfalık koca proje dosyasını koyunca çok etkilendim. CHP’nin aday adaylarından gerçekten projeleri olduğunu bizzat gördüğüm iki kişiden biri. En büyük handikapı ise duygusal yapıda biri olması. Başkan seçilirse görevini yaparken ve kanunları uygularken kendisine gönül koyulmasından endişe ediyor. Belediyenin 2019 yılı için onaylanan 41 Milyon ₺’lik bütçesi ile ilgili ilk görüş bildiren aday adayı. Bu konuda ciddi projeleri ve tedbirleri mevcut. Adalar için iyi olabilecek bir profil.

Puan: 8/10

 

Uluç YURTDURU

Adalı. Kendisi iyi bir eğitime sahip ve Mimar. CHP içinden yetişmiş biri. Çevresinde sevilen bir sima. Daha önce Belediye Başkan Adayı oldu ancak seçimde pek varlık gösteremedi ve kazanamadı. BirGün gazetesinde yayınlanmış olan röportajında açıklamış olduğu “Projeler” projeden çok vaat izlenimi veriyor bu yönüyle bende bir soru işareti oluştu. Bir de sadece İmar Planı konusuna öncelik vermesi, onun haricinde birkaç klişe vaatte bulunması bana yetersiz geldi. İyi bir siyasi kariyere ve iyi bir eğitime sahip olan Uluç Bey’den projeleri ile ilgili daha detaylı bilgi duymak isterim. Uluç Bey’le alakalı bir diğer soru işareti ise seçim harici zamanlarda pek ortalarda olmaması. Bunu da mesleği icabı yoğun çalışma temposuna bağlıyorum. Adalar için iyi olabilecek bir profil. 

Puan: 8/10

 

M. Dündar TIRAŞ

Adalı. Mali Müşavir ve mali konulardaki tecrübesi büyük bir avantaj. Çevresinde sevilen ve sayılan biri. Güler yüzlü oluşu çok güzel. CHP’ye başka partiden gelme biri ve 2004 yılında CHP’ye karşı DYP Belediye Başkan Adayı olarak seçime girmiş biri. Bu seçimde sadece 237 oy almış olması o dönemde kendi partisinin kayıtlı üyelerinden dahi oy alamadığını gösteriyor ve bu durum kendisinin en büyük handikapı. Tabi 2004 yılından bugüne birçok şey değişti, insanların da değişmesi kaçınılmaz. Bu süreçte eskiye nazaran daha başarılı bir siyasi profil çizdi. Bir diğer olumsuz yönü ise Büyükada haricinde diğer adalarda hiç aktif biri değil hatta kendisini tanımayan birçok Adalı var. CHP’den yetişme biri olsaydı ve diğer Adalarda da aktif biri olsaydı mükemmel bir aday olabilirdi. Belediyedeki malum grupla çok yakın olması adaylık şansını çok azaltıyor. Eğer aday gösterilirse belediyedeki malum grubun etkisinde kalacağı şimdiden belli olmaya başladı. Vaatleri var ancak henüz bir projesini dinleme şansımız olmadı. Eğer malum grupla ilişkisini kesebilir ve varsa projelerini anlatabilirse bir şansı olabilir diye düşünüyorum.

Puan: 7/10

 

Nilden BAYAZIT POSTALCI

Bir dönem Adalar’da da görev yapmış olan 15. Deniz Kuvvetleri Komutanı Vural BAYAZIT’ın kızı. Kahire doğumlu. Akademisyen. İyi bir eğitime sahip. Güçlü bir bayan profili ve Belediye Başkanı olsa iyi bir yönetim sergileyeceği ortada. En büyük handikapları ise Üst düzey siyasetçilerle yakın olması sebebiyle Adalar İlçe Teşkilatını önemsemiyor. Diğer aday adaylarını ciddiye almaması bir eksi. Partililere ihtiyacı olmadığını ve bu açığı HDP’lilerle çok rahat kapatabileceğini düşünmesi bence en büyük yanlışı. Kendisi haricinde diğer insanların düşüncelerini ciddiye alabilse ve adalıları hafife almasa çok farklı olabilirdi.

Puan: 6/10

 

Cengiz KARATAŞ

Adalı. Siyasi kariyer olarak çok iddialı bir profil olmasa da partisinde ve çevresinde sevilen biri. Adaların sorunlarına hâkim. Aday adaylığı başvurusu esnasında vaatlerini açıkladı ancak henüz proje niteliğinde bir çalışması bulunmadığı izlenimi var. Buna rağmen kişisel özellikleri sayesinde aday gösterilebilecek kalitede biri.

Puan: 6/10

 

Av. Mehmet Süleyman TÜRKER

Adalı değil ve Adalar’la hiçbir bağlantısı bulunmuyor.Avukat. Elâzığ CHP Eski İl Başkanı. CHP İstanbul Hukuk İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Tepeden inme diye tabir edilen adaylardan olması ve Adalar’la bir bağının bulunmaması en büyük handikapı. Her ne kadar Veli AĞBABA vasıtasıyla aday adayı olduğu ve partiden aday gösterileceğine dair söz aldığı söylentileri olsa da ben kendisinin aday gösterileceğini düşünmüyorum.

Puan: 5/10

 

Av. Hıdır DELİPINAR

Adalı.CHP İstanbul İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Sevilen biri ancak partide çeşitli görevlerde bulunmuş olmasına karşın çok etkili bir isim olmadığı düşünülüyor. İl yönetiminde beraber görev yaptığı Süleyman Türker’in de Adalar’dan aday adayı olması biraz garip bir durum. Normal koşullarda Hıdır Bey Adalar’da etkili olan biri olsaydı İl Yönetiminde beraber çalıştığı ve Adalar’la hiçbir bağlantısı olmayan Süleyman Türker Adalar’dan aday adayı olamazdı. Daha önceki girişimlerinde olduğu gibi bu girişiminde de sonuca ulaşamayacağı kanaatindeyim.

Puan: 5/10

 

Av. Fırat DURAK

Bir Adalı olarak kendisini tanımıyorum. Yanılmamak adına arkadaşlarıma sordum onlarda tanımıyorlar. CHP’lilere sordum ancak onlar da kim olduğunu bilmiyor. Bence en büyük handikapı bu. Yaptığım araştırmada hiçbir projesine ya da vaadine ulaşamadım. Aday gösterilmesi çok büyük sürpriz olur şansı olmadığı kanaatindeyim.

Puan: 4/10

 

Nuri YILMAZ

Gebzeli. Başarılı bir iş adamı olarak tanınıyor. Demokrat Parti ve CHP’de siyaset yapmış biri. Adalar’la doğrudan bir bağlantısı bulunmuyor. Adalı olmaması ve hakkında bilgi sahibi olunmaması en büyük handikapı. Adalıların ısrarla Adalı bir aday görmek istediği bu seçimde aday gösterilme ihtimalini düşük görüyorum. Genel Merkez üzerinden tepeden inme bir şekilde aday gösterilirse bu durum oy kaybına neden olabilir.

Puan: 4/10

 

Nurhan ÇETİNKAYA

Eskiden bir süre Kınalıada’da yaşamış biri. Ortaokul mezunu olması en büyük handikapı diyebilirim. Bakırköy Meclis Üyesi iken Adalar Belediye Başkanlığına talip olması bana biraz garip geldi. Kendi söylemine göre çok sevilen ve sayılan biri. Özellikle sanat camiasının kendisini desteklediğini her ortamda dile getiriyor. Madem böyle bir profile sahip o zaman neden Bakırköy’den aday adayı olmadı merak ediyorum. İnanılmaz projeleri olduğunu beyan ediyor ancak vaat haricinde bir projesini henüz görme şansımız olmadı. Kendisiyle yaptığım telefon görüşmesinde de projelerini sordum ancak gördüğüm kadarıyla henüz fikir aşamasında. Bir diğer handikapı ise Mustafa Farsakoğlu ile olan yakın iş birliği. Farsakoğlu tarafından yönetildiği hatta tavşan aday olduğu iddiası hala gündemde. Aslında sempatik bir profil denilebilir ama Belediye Başkanlığı yapabilecek bilgi ve tecrübeye sahip olmadığını düşünüyorum. Bu yarışta iddialı olmak istiyorsa sanatsal vaatlerden önce ekonomik projelerini detaylı şekilde halka anlatması gerekiyor. Tüm bunlara rağmen aday adayları arasında sosyal medyayı en iyi kullanan aday adayı.

Puan: 4/10

 

Atilla AYTAÇ (Mevcut Belediye Başkanı)

Adalı olduğunu iddia eden sonra kendisi bile bu iddiasına inanan ama Adalı olmayan biri. Adalı olmamasına rağmen Ali TOPUZ’un desteği ile tepeden inme şekilde aday gösterilmiş ve kazara başkan seçilmiş bir zat. Kayda değer bir eğitimi ya da meziyetleri bulunmuyor. Başkanlığı boyunca Adalar’a tek bir hizmeti olmadı. Belediye ile halk arasında uçurum oluşmasına sebep verecek davranışlarıyla çoğu adalının tepkisini çekti. Makamından vatandaş ve esnaf kovmasıyla gündeme geldi. Yeşil reçeteli ilaçlar kullanmasına karşın insanlara Ruh Hastası diye hakaretler etti. Başkan adaylığı zamanında da adalarda dolaşan bir şahsın Atilla AYTAÇ tarafından fiziksel işkenceye ve tehditlerine maruz kaldığı hakkında söylentiler vardı. Belediye için Kayyum Raporu yazılmasının baş aktörü oldu ve Adalar’ı ülke genelinde rezil etti. FETÖ’nün Belediyeler imamı Erkan KARAASLAN denilen vatan haini ile iş yaptığı müfettiş raporlarına yansıdı. Memurlarına, vatandaşa ve esnafa karşı hep çifte standart uyguladı. Para gücüyle herkesi emri altına alabileceğini zannederek insanları hakir gördü. Hukuk’u sadece kendini korumak adına kullanacağı bir araç olarak gördü. Belediye’deki malum grubun maşası oldu. İşe gelmeyen avukata işe geliyormuş gibi para ödediği ortaya çıktı. Kendisini desteklemeyen delege olan çalışanlarına adeta zulüm etti. İddiaya göre dünürü ve gelinine ihale bile verdi. Memurlarını mahkemelerde süründürmek adına her şeyi yaptı… 

Puan: 2/10

 

MHP

 

Dr. Ersin ÖZTÜRK

Adalı değil ancak Adalar’da partisinin ilçe başkanlığını yapmış biri. İyi bir eğitime sahip. Siyasal Bilimler ve Kamu Yönetimi alanlarında iyi bir eğitim almış olması, alışılmışın dışında bir MHP adayı olduğunu gösteriyor. Adalar’ın sorunlarına hâkim biri. Kendisiyle yaptığım görüşmede Adalar için hazırlamış olduğu projelerini dinledim ancak bunlar proje mi yoksa henüz fikir aşamasındaki vaatler mi bunu bir sonraki görüşmemizde bizzat proje dosyalarını inceleyerek göreceğim. Partisi adına değil, Adalar’a hizmet etmek adına kendi ismiyle oy istemesi oldukça etkileyici. Hitabeti kuvvetli ve karşısındaki kişiyi dikkatle dinleyip anlamaya çalışan biri bu da insani yönünün ve iletişim becerilerinin kuvvetli olduğunu gösteriyor. Konuşurken boş bir insan olmadığını hissediyorsunuz. Eğer kendisini iyi anlatabilirse ve etkili bir saha çalışması yapabilirse MHP’nin Adalar’daki bugüne kadar ki en yüksek oyunu alabileceği kanaatindeyim. 

Puan: 8/10

 

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere...

Saygılarımla.

Dr. Serkan GÜNGÖR

Bilgisayar Yüksek Mühendisi
HABERE YORUM YAZIN

Muharrem 20-12-2018 03:02

Dündar Tıraş ya da Ercan Akpolat olsun en iyi adaylar onlar

Adalı 18-12-2018 03:11

En doğru aday Ercan Başkan. Hem adalı hem belediye başkan yardıcılığı tecrübesi var. Bizlerden biri. Seninleyiz başkanım.

DİĞER ADALAR HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Erdem GÜL'ü Başarılı Buluyor musunuz?

Evet
Hayır
Kararsızım

Puan Durumu