01-10-2018 ADALAR

ADALARDAN İLK ANKET SONUÇLARI “ŞAŞIRTAN SONUÇLAR”

2019 Yerel Seçimleri için Aday Adalığı sürecinin başlamasıyla birlikte Adalar'dan ilk anket sonuçları gelmeye başladı. Oldukça sürpriz sonuçların da çıktığı anket sonuçlarını Tek Haber Gazetesi olarak sizlerle paylaşıyoruz.

ADALARDAN İLK ANKET SONUÇLARI “ŞAŞIRTAN SONUÇLAR”

17 Eylül – 23 Eylül arası Adalar İlçesi genelinde 2148 kişi ile yüz yüze görüşme, sosyal medya ve telefon görüşmesi yöntemleriyle gerçekleştirilen ve toplam üç sorunun sorulduğu anket şaşırtan sonuçlar çıkardı. İlk anketin vermiş olduğu bu sonuçları analiz etmek oldukça güç. Neden derseniz; bilimsel bir analiz yapmak istediğinizde soruların yanıtları Adalar seçmeninin İstanbul geneli seçmeninden çok daha farklı düşünüp kararını farklı kriterlere göre verdiğini ortaya koyuyor yani Adalar seçmeni standart dışı hareket ediyor. 

 

Şimdi sonuçlara birlikte göz atalım; “Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna verilen cevapların %44,8’i CHP derken %39,6’sı AK Parti cevabını vermiş. Bir önceki yerel seçimlerde yani 2014 yılında CHP’nin oyu %50,1 iken AK Parti’nin oyu %42,2 çıkmıştı. Anket sonuçlarında kararsızların dağıtılmadığını ve Oy Kullanmayacağım diyen önemli bir çoğunluk olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda anket sonuçlarının bir önceki yerel seçim sonuçlarına yakın çıktığını görüyoruz. Bu anket sonucuna göre Ak Parti oylarını korurken CHP biraz kayıp yaşamış durumda. HDP 2014 seçimlerinde %3,8 oy almıştı, anket sonuçlarına baktığımız zaman %5,4 gibi bir sonuçla karşılaşıyoruz bu da HDP seçmeninin şu an için CHP’den vazgeçmiş olduğunu gösteriyor. MHP ise 2014 seçimlerinde %2,7 oy almıştı anket sonuçlarında ise şu anki oyları %1,3 görünüyor, ilk defa yerel seçimlere katılacak olan İyi Parti’nin anket sonucu ise %3,8 MHP’nin kayıp oylarının tamamı İyi Parti’ye geçmiş bile olsa İyi Parti’nin CHP’den seçmeninden az da olsa oy aldığını görüyoruz. Parti olarak analiz yapıldığında en olumsuz etkilenen partinin CHP olduğu görülüyor. Elbette bunda şu anki Belediye Başkanı’nın büyük etkisi olabilir.

 

İkinci soruda ise “Bu pazar seçim olsa aşağıdaki isimlerden hangisine oy verirsiniz?” sorusunun yanıtları görülüyor ve bu sonuçlar ilk sonuçları adeta geçersiz kılıyor. (İsimler Tek Haber Gazetesi tarafından değil, halktan gelen aday adayı olabilecek isimler listesinden bir araya getirilerek belirlenmiştir.) Ak Parti’nin en olası adayı görünen Av. Özlem Öztekin VURAL’ın, partisinin oyundan daha fazla oy aldığını görüyoruz, henüz sahaya inmeden %40,7 gibi bir anket sonucunu yakalamış olması Av. Özlem Öztekin VURAL’ın başkanlığa en yakın isim olduğunu ve partisinden çok kendi kimliği ile ciddi bir oy potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. İkinci sırada ise henüz aday adaylığı konusunda hiçbir açıklama yapmamış olan ve henüz sahaya inmemiş olan Nilden Bayazıt POSTALCI bulunuyor oy oranı %26,1. Bu oran sizi yanıltmasın çünkü daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi CHP’den çok fazla aday adayı bulunuyor ve CHP’den aday olmak isteyen isimlerin aldıkları oy yüzdelerini topladığımızda %51 civarı bir oy potansiyeli oluşuyor. CHP tarafında adaylık yarışı iki güçlü isim arasında geçeceğe benziyor aday adayı olmaları durumunda Nilden Bayazıt POSTALCI veya Ali Ercan AKPOLAT’ın seçimlerde %50 civarı bir oy alması muhtemel. 

 

Şurası bir gerçek ki bu seçim CHP için hiç kolay geçmeyecek. İcraatsız ve boşa geçmiş beş yılın ardından CHP’nin aynı hatayı yapmayacağını çok iyi anlatması lazım. CHP tarafında Nilden Bayazıt POSTALCI veya Ali Ercan AKPOLAT’ın aday olması, Ak Parti tarafında ise Av. Özlem Öztekin VURAL’ın aday olması durumunda kıran kırana bir yarış olacağı çok net görülüyor. 

 

Sizlerin e-posta yoluyla göndermiş olduğunuz oyların sonucu ortaya çıkan sıralamayı ve bu anketle ilgili analizleri Tek Haber Gazetesi imtiyaz sahibi Sayın H. Murat BAŞBAY ayrıca kaleme alacaktır. 

 

Not: Şu ana kadar aday adaylığını duyuran tek kişi olan Nurhan ÇETİNKAYA’nın PR çalışmasını yanlış zamanlamayla ilerletmesi, özellikle de “ünlüler” tarafından refere edildiği videoları yanlış zamanda yanlış şekilde yayınlamaya başlamasının kendisine hiçbir yarar sağlamadığı anket sonuçlarında görülüyor. Gerçekten çok iyi niyetli ve adalar için iyi çalışılmış fikirleri olduğunu bizzat öğrendiğim Sayın Nurhan ÇETİNKAYA hakkında ayrıca bir yazı kaleme alıp Sayın Nurhan ÇETİNKAYA’yı Tek Haber Gazetesi aracılığıyla sizlerle buluşturacağım. Kendisinin adalarla ve Adalar Belediyesi ile ilgili gerçekten çok dikkat çekici planları ve projeleri mevcut. Nurhan Bey’in doğru bir PR çalışmasıyla aniden üst sıralara çıkması mümkün olabilir.

 

Görüş ve önerileriniz için benimle serkangungor@outlook.com.tr e-posta adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

 

Saygılarımla.

 

Serkan GÜNGÖR

Bilgisayar Yüksek Mühendisi

 

ÖNEMLİ AÇIKLAMA;

Sevgili okurlar,

Son haberimizde paylaşmış olduğumuz anket sonuçlarıyla alakalı bazı şahıslar tarafından haksız eleştirilere maruz kalmış bulunmaktayız. Hatta bazı şahıslar durumu biraz daha ileri götürerek karalama kampanyasına başlamışlardır. 

Öncelikle belirtmek isteriz ki; paylaşmış olduğumuz anket sonuçları sizlerden gelen e-posta, telefon bildirimleri ve yüz yüze görüşmeler neticesinde elde edilen verilerdir. Tek Haber Gazetesi kısıtlı maddi imkanlarla kamuoyu araştırmaları yapmakta ve yaptırmaktadır. Ankette yer alan isimler aday adaylıklarını açıklamadıkları gibi bizlerden bu yönde bir talepleri de olmamıştır. İsimler Tek Haber Gazetesi tarafından değil adalılar tarafından dillendirilen, Belediye Başkanı olarak görmek istediklerini bildirdikleri isimlerden oluşmaktadır. Tek Haber Gazetesi anket sonuçlarına kesinlikle müdahale etmemekte ve imkanları ölçüsünde bu anketleri yaparak ve yaptırarak sizlerle paylaşmaktadır. 

Anketlerle ilgili yaptığımız analizlerde ise sadece anket verilerini değerlendirerek şahsi öngörülerimizi sizlerle paylaşmaktayız. Yayınladığımız anketin sonuçları incelendiğinde 2014 Yerel Seçimleri sonuçlarıyla örtüşen bir sonucun çıkmış olduğu anlaşılacaktır. Ayrıca bu daha yapılan ilk ankettir. Sizlerinde bildiği gibi seçim gününe kadar anket sonuçlarında değişiklikler olması olağan bir durumdur. Anket sonuçları aday adaylarının ve son süreçte adayların performanlarına ve bu performansların halktaki karşılığına göre belli olmaktadır.

Anket sonuçları üzerinde bir değişiklik söz konusu olsaydı haberi paylaşan kişi olarak bu değişikliği mensubu olduğum CHP lehine çevirmiş olmam gerekmez miydi? 

Bilindiği üzere aday adaylığını açıklayan ilk ve tek isim Sayın Nurhan ÇETİNKAYA'dır. Kendisi bu çalışma ve haberimiz sonrasında büyük bir olgunlukla teşekkürlerini iletmiştir. Anket çalışmasında son sıralarda görünmesine rağmen kendisine güvendiğini, inançlı olduğunu ve başarmak için elinden geleni yapacağını beyan etmiştir. Daha çok çalışacağız diyen Sayın Nurhan ÇETİNKAYA büyük bir medeni cesaret ve özgüven ile ortaya çıkan ilk isim olmuş ve hakkındaki eleştirilerin tamamını da olgunlukla karşılayarak ne kadar hoşgörülü ve saygılı bir yapıya sahip olduğunu ispatlamıştır. İlk anket sonuçlarında alt sıralarda olması Sayın Nurhan ÇETİNKAYA'nın Adalar Belediye Başkanı olamayacağını göstermemektedir. Sayın Nurhan ÇETİNKAYA'nın bir sonraki anketlerde üst sıralarda yer alıp almayacağını bilmemiz mümkün değildir zira bir sonraki ankete kadar aday adaylarının performansları yeni anket sonuçlarını belirleyecektir.

Haberimizi ve haber içeriğinde yer alan anket çalışmasını kayırma, yalan, sahte, vb. şekilde itham eden şahıslardan beklentimiz Sayın Nurhan ÇETİNKAYA'nın gösterdiği cesareti göstererek ortaya çıkmaları, aday adayı olduklarını açıklamaları ve projelerini adalar halkıyla paylaşmalarıdır. Daha aday adaylığını açıklamamış, bunu kendi partililerinden dahi gizleyen ama içten içe aday olmak için can atan şahısların tanıdıklar vasıtasıyla tepeden inme aday olmaya çalışmak yerine doğrudan ortaya çıkarak projelerini anlatması adalıların gözünde daha etkili olacaktır. 

Bu eleştiri ve ithamlarda bulunan şahıslara buradan söyleyebileceğimiz tek şey; eğer aday olmayı düşünüyorsanız ve projeleriniz var ise lütfen bunu bize bildirin ve adalar halkına vermek istediğiniz mesajlarınızı bize iletin. Harfi harfine yayınlayacağımıza emin olabilirsiniz. Belediye seçimleri parti meselesi değildir, hizmet meselesidir. Adalılar için Belediye Başkanı; kendilerine hizmet edebilecek, dertlerini dinleyecek, elinden geldiğince bu dertleri çözmeye çalışacak, kendini yükseklerde görmeyerek halkın bir parçası olarak kalabilecek, alçak gönüllü, dürüst bir insan demektir, adalılar bunu aramaktadırlar. Bu vasıfları gördükleri, projelerine inandıkları ve samimiyetine güvendikleri adaya oy vereceklerdir. 

Hadi bir cesaret gösterin, anketleri karalamak yerine aday olmak istediğinizi ve aday olursanız halkın karşısına hangi projelerle çıkacağınızı paylaşın.

Hepimizin tek bir isteği var o da daha yaşanası bir Adalar...

Not: Anketlerimize katılmak ve oy kullanmak için tekhaberanket@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.
Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

Kemal E. 23-09-2018 23:21

Ercan bu işi layıkıyla yapacak tek adamdır. Adamızın çocuğudur belediyeciliği iyi bilir insanlarla diyaloğu iyidir benim oyum Ercana çünkü Ercan seçilirse tüm adalar ve adalılar dost belediye nedir onu görecekler arkandayız Ercan kardeşim

Personel 23-09-2018 21:52

Şu Atilla gitsinde kim gelirse gelsin giderken yanında şebboyu ve tayfasınıda götürsün belediyede adalarda kurtulur

Deniz Karakullukçu 23-09-2018 20:45

Nurhan beyi yakından takip eden Galatasaray üniversitesi öğrenci gurubu olarak hem bakırkoyde hemde iş hayatında başarıları Adaları hakettiği noktaya getirecektir.

Radikal 23-09-2018 20:05

İsmail Durmuş başkan olcak

Timur 23-09-2018 19:19

Bence Dündar Başkan aday olmalı.

DİĞER ADALAR HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Erdem GÜL'ü Başarılı Buluyor musunuz?

Evet
Hayır
Kararsızım

Puan Durumu