05-07-2019 ADALAR

ADALAR’DA 3. DÖNEM BİZANS OYUNLARI BAŞLADI

ADALAR’DA 3. DÖNEM BİZANS OYUNLARI BAŞLADI

Adalar Belediyesi’nin çiçeği burnunda başkanı Erdem Gül henüz üçüncü ayını doldurmadan yuhalanan ve istifaya çağırılan ilk başkan olarak Adalar siyasi tarihine geçmeyi başarmıştı. Bugün ortaya atılan iddialar ise başkanın yuhalanmasını ve istifaya davet edilmesini sollayacak cinsten. Görünen o ki sevgi pıtırcığı başkanımız aslında seleflerinden daha kurnaz. 

 

Adalar Belediyesi’nin şaibeli memurlarından Mali Hizmetler Müdürü Hacer Özdemir’in müdürlük kriterlerini taşımadığı, müdürlük sınavına girmediği ve müdür olabilmek için gereken eğitime sahip olmadığı anlaşılınca bu konuda şikayetler yağmaya başlamıştı. Bugüne kadar ısrarla bu şikayetleri görmezden gelen Adalar Belediyesi sonunda daha fazla dayanamayarak Hacer Özdemir’i Mali Hizmetler Müdürlüğü görevinden aldı. Şimdi “ne güzel işte, geçte olsa gereğini yapmışlar hatta helal olsun Erdem Gül’e seleflerinin yapamadığını yapmış…” diyebilirsiniz ama olay daha bitmedi. Mali Hizmetler Müdürü görevinden alınan Hacer Özdemir etkisiz Başkan Yardımcısı İsmail Şener’in yerine Başkan Yardımcısı yapıldı. Evet yanlış duymadınız İsmail Şener’e veda edildi ve yerine Hacer Özdemir Başkan Yardımcısı oldu.

 

Hacer Özdemir’i Başkan Yardımcısı yapma sebepleri ise gelen onca şikayete karşı Hacer Özdemir’i yedirmeyiz demekti. Şöyle ki;

 

MAHALLİ İDARELER PERSONELİNİN GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ ESASLARINA DAİR YÖNETMELİK’in  20. maddesinin c bendine göre;

c) Bu Yönetmelik kapsamı dışında bulunan daha üst görevlerde, en az altı ay süreyle çalışmış olanlar, aranan şartları taşımaları kaydıyla, bu Yönetmeliğin 5 inci maddesinde yer alan “yönetim”, “araştırma–planlama” ve “hukuk” hizmetleri gruplarında gösterilen kadrolara sınavsız atanabilir. Bu Yönetmelik kapsamındaki diğer kadrolara sınavsız atanmak için altı ay çalışmış olmak şartı aranmaz.

Dolayısıyla Başkan yardımcılığına atanmış ve altı ay çalışmış olanlar aranan şartları taşımaları kaydıyla sınavsız müdürlük kadrolara atanırlar.

Aranılan şartlar ise bildiğiniz gibi,

a) Müdür kadrosuna atanabilmek için;

1) 657 sayılı Kanunun 68 inci maddesinin (b) bendinde belirtilen atanma şartlarını taşımak,

2) Fakülte veya dört yıllık yüksekokul mezunu olmak,

3) Teknik öğrenim gerektiren müdürlüklere atanabilmek için; yükseköğretim kurumlarının, kadronun görev alanı ile ilgili eğitim ve öğretimde bulunan en az dört yıllık bölümlerinden veya bu bölümlere denkliği kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarının ilgili bölümlerinden mezun olmak,

4) Teknik öğrenim gerektiren müdürlüklere yapılacak atamalar dışında, diğer müdürlükler için son müracaat tarihi itibariyle üç yılı uzman, şef, ayniyat saymanı, kontrol memuru ve muhasebeci kadrosunda olmak kaydıyla en az on yıl hizmeti bulunmaktır.

Kişi daha önce bu şartları taşıyorsa başkan yardımcılığına da atanmış ve 6 ay geçirmişse sınavsız müdürlük kadrolarına asaleten atanır.

Gördüğünüz gibi buradaki amaç kanuni boşluklardan yönetmeliklerle faydalanarak Hacer Özdemir’i sınavsız şekilde asaleten Müdür yapmaktır.

Şimdi her fırsatta haktan, hukuktan ve adaletten bahseden CHP ve CHP’nin Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül’e sormak lazım sizin hak, hukuk, adalet anlayışınız bu mu? Sizde hak, hukuk, adalet kavramları adamına göre mi işletiliyor?

Sonuç olarak olayların bütününe baktığımızda Erdem Gül’ün en az selefleri kadar malum grubun kontrolüne girdiğini ve bize seleflerini aratacağı daha üçüncü aydan belli oldu. Geçmiş olsun Adalar…
Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER ADALAR HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Erdem GÜL'ü Başarılı Buluyor musunuz?

Evet
Hayır
Kararsızım

Puan Durumu