Haber Detayı
09 Eylül 2020 - Çarşamba 17:55
 
TEK ULUS OLMAYA KARŞIYIM...
Bu imiş; bilgi- fen, hüner asrı/ Bu imiş; yükselen beşer asrı/ Hadisat öyle gösterdi ki; bu asır/ Yalnız; şer ve şer ve şer asrı...
ADALAR Haberi
TEK ULUS OLMAYA KARŞIYIM...

Ulu Önder Atatürk'ün kurduğu partiden Adalar belediye başkanı olan zat, utanmadan-sıkılmadan 6-7 Eylül olaylarını anmayı kendine vazife edinmiş ve yaptığı konuşmada ‘’Tek Ulus’’ olmayı kabul etmeyerek çok olmayı önermiş. Daha önce de İstiklal Marşını okumaktan imtina eden bu zat’a söylenecek tek şey, ’’Bölücülük’’ yaptığıdır. Türk Milleti elbette 6-7 Eylül olaylarının üzüntüsünü içerisinde yaşamaktadır. Ama illa geçmişte yaşanılan acılar anılacaksa; ayrımcılık yapılmadan, acılar ayrıştırılmadan yaşanan tüm katliamlar için duyarlı olmak, tepki koymak gerekir. İsterdim ki, Erdem Gül denen şahsiyet biraz tarih bilinciyle hareket edip, geçmişte yaşananlar içinde birkaç kelam etseydi.

Bizde meşhur bir söz vardır, ’’sarhoşun mektubu okunmaz’’ diye… Sizlere, aşağıda alfabetik sırayla sadece Rum ve Ermenilerin bugüne kadar yapmış olduğu katliamları yazacağım ve biraz edep, biraz haya diyeceğim…

 

Agrinio Kasabası Katliamı: Yunanistan’ın Agrinio Kasabasında Yunanlılar tarafından Türklere yapılan katliamdır. Katliamda 500 kişi vahşice öldürülmüştür.

Alaminyo Katliamı: Türkiye 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs Barış Harekâtına giriştiği dönemde 183 Türk ve 350 Rum’un yaşadığı Karma Alaminyo köyündeki Rumların Türk bölgesini basarak buldukları kadın, erkek, yaşlı ve çocukları esir alıp köydeki Rum okuluna hapsettikleri ve yaşları 6 ile 80 arasında değişen 20 Türk’ün öldürüldüğü katliamdır.

Anadolu Türk Soykırımı:1890-1922 yılları arasında Ermenilerin Anadolu topraklarında Türklere yaptıkları soykırımdır. Ermenilere, emperyalist devletlerce, sırasıyla, Anadolu'da; "Kara Haç", "Armenakan" ve "Vatan Koruyucuları", Cenevre'de; "Hınçak", Tiflis'te; "Taşnak" komiteleri kurdurulmuştur. Bu komitelere hedef olarak Doğu Anadolu toprakları, amaç olarak ise Osmanlı Ermenilerinin birliği, denizden denize Ermenistan devleti hedef olarak gösterilmiştir. Ermeni isyan ve katliamları sırasında katledilen Türklerin sayısı belgelere göre 517.955'dir. Olay tarihi ve yeri belli olup da sayı tespiti yapılamayanlarla birlikte bu rakam 2 milyona ulaşmaktadır.

Atina Katliamı: Yunan isyanı sırasında Atina'da, 1821 yılında sadece 190'ı askerlik yapmaya uygun olan 1190 Türk, güvende olacaklarına ilişkin verilen sözler nedeniyle teslim olmuş, teslim olanlar Yunanlılar tarafından vahşice katledilmiştir.

Ayvasıl Katliamı: Aralık 1963’te Kıbrıs’ta Ayvasıl köyünde, Rumların gece yaptıkları baskınla çocuk, yaşlı kadın demeden 21 kişiyi vahşice öldürdükleri katliamdır.

Çavuşlu Çiftliği Katliamı: 1920 yılında Boğaziçi’nde, Beykoz’a bağlı Çavuşlu çiftliğini basan Yunan çeteleri tarafından yapılan katliamdır. Katliamda çiftliğin kâhyası Cevat Efendi ve altı arkadaşı sürüklenerek köy dışına çıkarılmış ve öldürülmüştür.

Dedeağaç Katliamı: 1912 yılında Yunanistan’da Yunanlılar tarafından Türklere yapılan katliamdır. Katliamda 245 çocuk ve 276 kadınla 1387 erkek katledilmiştir.

Doxato Katliamı: I. Dünya Savaşı sırasında, Ekim 1914'te Yunanistan Doxato'da Yunanların bölgedeki Türklere yaptığı katliamdır. Katliamda 400 Türk öldürülmüş, malları yağmalanmış ve sahip oldukları arazileri Yunanlılar’a devrettiklerine dair zorla belge imzalatılmıştır.

Dr. Nihat İlhan: Kıbrıs Türk Kuvvetleri alay doktorudur. Nihat İlhan’ın eşi ve üç çocuğu, Dr Nihat İlhan’ın evde bulunmadığı bir sırada, korunmak için sığındıkları banyo küvetinde Eokacı Rumlar tarafından kurşunlanarak öldürülmüştür.

Esenboğa Havalimanı Saldırısı: Ermeni silahlı örgütü ASALA tarafından 7 Ağustos 1982 tarihinde Ankara Esenboğa Havalimanı’na yapılan bombalı saldırıdır. ASALA tarafından Türkiye'de yapılan ilk ölümlü eylem olan Esenboğa Havalimanı saldırısında 9 kişi hayatını kaybetmiş, 72 kişi de yaralanmıştır. (bkz: ASALA)

Etea Köyü Katliamı: 1898 yılında Girit’te Yunanlılar tarafından Türklere yapılan katliamdır. Katliamda küçük bir kız çocuğu dışında tüm köy halkı katledilmiştir. Ölü sayısı net olarak bilinmemektedir.

Geçitkale Katliamı: Kasım 1967 tarihinde Kıbrıs Geçitkale’de Rum askerleri tarafından yapılan katliamdır. Köylerini terk etmeyen 80 yaşlarında bir çift, evleri basılıp kurşuna dizildikten sonra üzerlerine gaz dökülerek vahşice yakılmışlardır.

Girit Katliamı: 16 Ağustos 1866 tarihinde, sadece bir gecede 30 bin olmak üzere devam eden süreçte 40 bin civarında Türk, Yunanlılar tarafından katledilmiştir.

Guba Katliamı: 1918 yılında Ermeniler tarafından Azerbaycan’ın Guba şehrinde yapılan katliamdır. 122 köy yakılmış, 30 bin insan vahşi bir şekilde öldürülmüştür. Katliama ait toplu bir mezar 2007 yılında şehir stadının onarımı sırasında yapılan kazı çalışmalarında bulunmuştur.

Hocalı Katliamı: 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti'- nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azerbaycan sivillerinin Ermenistan'a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürüldüğü olaydır. Katliamda 613 kişi öldürülmüş, 1275 kişi esir alınmıştır. 110 kişinin akıbeti ise hâlen bilinmemektedir.

Hüseyinli Köyü Katliamı: 1920 yılında bir Yunan taburu, Boğaziçi’nde, Beykoz kazasına bağlı Hüseyinli Köyünü kuşatarak mitralyöz ve yaylım ateşiyle halkı katlettikten sonra her şeyi yağmalamış ve otuz beş haneli olan bu köyü ev, ahır, samanlık, cami, mektep ve hatta harmanlardaki ekinleriyle yakmışlardır. Katliamda şehit olan Türk sayısı, naaşlar yakıldığı için net olarak bilinmemektedir.

Hydra Adası Katliamı: 1821 yılında Yunan adası olan Hydra adasında, Yunanlılar tarafından Türklere yapılan katliamdır. Katliamda 90 Türk vahşice katledilmiştir.

Kanlı Noel: 21 Aralık 1963 tarihinde Kıbrıslı Türklere karşı başlatılan silahlı saldırılara verilen isimdir. Kıbrıs adasındaki çatışmaların başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Olaylarda toplam 364 Kıbrıs Türk’ü hayatını kaybetmiştir.

Karatepe Katliamı: 18 Şubat 1922 akşamı, Aydın Karatepe Köyü’nde Yunan işgali süresince bölgede gerçekleştirilen en büyük sivil katliam olarak kayıtlara geçmiştir. Köydeki evlerin dağınık oluşu ve savaş sırasında kayıtların sağlıklı tutulamaması gibi sebeplerle, katliamda ne kadar insanımızın şehit edildiği kesin olarak belirlenemese de, resmi belgelere ve tanıkların anlatımlarına göre, hayatını kaybedenlerin sayısının 200’ün üzerinde olduğu saptanmıştır.

KIBRIS 1931 Olayı: Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanması için başlatılan ayaklanmadır. Yunan Konsolosu Kyrou’nun kışkırtmalarıyla “Milli kurtuluşumuz Yunanistan’la birleşmektir.” diyen Papaz Nikodimos’un peşine takılan Rumlar, ilhak sloganları atarak hükümet binalarına saldırmış ve Vali Konağı’nı yakmışlardır. Saldırıda 7 Türk ölmüş, 67 Türk ise yaralanmıştır.

Menemen Katliamı: 16-17 Haziran 1919'da İzmir Menemen'de Yunan askerlerinin Türklere yaptığı katliamdır. Katliamda Avrupa kaynaklarına göre en az 200 Türk ölmüş ve 200'den fazla Türk de yaralanmıştır. Bazı Türk kaynakları ise ölü sayısının 1000 civarında olduğunu belirtmiştir.

Mistras Katliamı: Yunanlılar, 1770 yılında Mistras kentinde 400 Türk'ü öldürmüştür. Türk çocukları, minarelere çıkarılıp aşağıya atılmışlardır.

Mora Yarımadası Katliamı: Yunanistan’ın bağımsızlığını kazanması ile birlikte Mora Yarımadası’nda yaşayan Türkler, büyük zulüm görmüş ve kaçma fırsatı bulamayan 20 bin Türk hunharca katledilmiştir.

Muratağa, Sandallar ve Atlılar Katliamı:14 Ağustos 1974 tarihinde EOKA-B tarafından Kıbrıs'ın Muratağa, Sandallar ve Atlılar köylerinde Kıbrıs Türklerine karşı gerçekleştirilen katliamdır. Katliamda en genci 16 günlük, en yaşlısı ise 95 yaşında olmak üzere 126 Türk öldürülmüştür.

Muratlı Köyü Katliamı: 1920 yılında Boğaziçi Beykoz’a bağlı Muratlı köyünde Yunanlıların yaptığı katliamdır. Köy halkı çeşitli işkenceler yapılarak öldürülmüştür. Şehit sayısı net olarak bilinmemektedir.

Navarin Katliamı: Yunanistan'ın bağımsızlığını kazanması sırasında yaşanan katliamlar dizisinin bir parçası olan bir katliamdır. Katliam 19 Ağustos 1821 günü Mora Yarımadası'ndaki Navarin şehrinde gerçekleşmiş ve yaklaşık 3 bin Türk katledilmiştir.

Örümce Köyü Katliamı: 1920 yılında Yunanlıların Anadolu’da yaptıkları katliamdır. 20’den fazla günahsız Türk, iplere bağlanarak yerde sürüklenmiş ve bıçaklanmıştır.

Paralimni Katliamı: 1964 yılında Kıbrıs Mağusa limanında işçi olarak çalışan 13 Kıbrıslı Türk’ün Kıbrıslı Rumlar tarafından öldürüldüğü katliamdır. Katliama ait toplu mezar, 2015 yılının şubat ayında tespit edilmiş ve kimlik belirleme çalışmalarına başlanmıştır.

Sakız Adası Katliamı: 1821 yılının Mart ayında, Yunanlar tarafından Sakız Adası'na bir saldırı düzenlenmiş ve adadaki bütün Türkler vahşice katledilmiştir.

Sinde Katliamı: 12 Temmuz 1958’de Kıbrıs’ta işlerine gitmek üzere 4 araçlık bir konvoyla köylerinden ayrılan Türklerin yolunun Rumlar tarafından kesildiği olaydır. Rumlar ateş ederek 5 Türk’ü şehit etmişlerdir.

Taşkent Katliamı: Kıbrıs Harekâtı sırasında ikinci harekâtın başlatıldığı 14 Ağustos 1974'te Taşkent (Tohni) köyünün erkeklerinin topluca öldürüldüğü katliamdır. Rumlar 14 Ağustos 1974'te Taşkent köyünde 89 Kıbrıslı Türk'ü evlerinden topladıktan sonra vahşice öldürmüş ve inşaat araçları ile açtıkları çukurlara toplu olarak gömmüştür.

Tripoliçe Katliamı: Yunan bağımsızlık savaşı sırasında yapılan Tripoliçe kuşatması esnasında Türklerin ve Yahudilerin katledilmesi olayıdır. Katliamda 35.000 insan hayatını kaybetmiştir.

Tripolitza Katliamı: Mora’da Yunanlılar tarafından Türklere yapılmış bir katliamdır. Binlerce insan vahşice katledilmiştir. Kolokotrones’in anlatımına göre: “Yukarı hisar kapısından başlayarak atımın ayağı hiç yere değmedi. İlerlediğim zafer kutlama töreni yolu cesetlerden bir örtüyle döşenmişti.” ifadeleri katliamın boyutlarını, yapanların sözünden gözler önüne seren en özet Tripolitza katliamı itirafıdır…

Üç Şehitler Katliamı: Rumların 1958 yılının Temmuz ayında Kıbrıs’ta Goşi diye bilinen köyün sakinlerinden üç genci vurarak şehit ettikleri katliamdır.

Vodina Katliamı: 1914 yılında Yunanistan Vodina ve civar bölgesinde demir sopalarla dövülmek suretiyle 300 Türk Yunanlılar tarafından vahşice katledilmiştir.

Yalova Katliamı: Mayıs 1921'de Yunanlılar, yerli Rumlar ve Ermeniler tarafından Yalova bölgesinde, Müslümanlara uygulanan mezalimdir. Bölgedeki Müslüman Türk köylerinin neredeyse tamamı yakılmış, binlerce insan öldürülmüş ve mülteci durumuna düşürülmüştür.

Kaynak: Editör: H. Murat BAŞBAY
Etiketler: TEK, ULUS, OLMAYA, KARŞIYIM...,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı