Haber Detayı
05 Mart 2021 - Cuma 21:26
 
ONLAR BAKIRKÖY’ÜN KORKUSUZ MELEKLERİ…
ONLAR HEP BAKIRKÖY’ÜN İYİLİĞİ VE HAKLARININ KORUNMASI İÇİN KORKUSUZCA, KARŞILIKSIZ ÇALIŞTILAR VE SONUÇTA HEP HAKLI ÇIKTILAR.
BAKIRKÖY Haberi
ONLAR BAKIRKÖY’ÜN KORKUSUZ MELEKLERİ…

1995 Yılının Mayıs ayında kurulan Çevre Dostları Derneği, önce fidan dikme etkinlikleri başlatarak Bakırköy’ün 15 Bölgesini ağaçlandırdı ve ilçemizde fidan dikme seferberliği yürüttü-yürütmekte…

Bu derneğimizin üyesi olarak seçilen dönemin Belediye Başkanı ile birlikte, Okulları, Firmaları ve Bakırköy halkını harekete geçirerek ilçemizin birçok mahallesindeki boş alanları ağaçla donattı.

Yine o dönemin Yeşil alanlara ve çevreye saygılı Belediye Meclisi ile el ele vererek, Bakırköy’deki 2000 dönüm alanı Yeşil alan ilan ettirdi ve planlara işletti.

Tüm bunları yaparken, Bakırköy’de çeşitli etkinlikler, kampanyalar ve şenlikler düzenleyip, çevreye ve doğaya duyarlı Bakırköy halkının birlik-beraberlik ruhunu yeniden canlandırdılar.

Ataköy ve Havaalanı arasında yer alan yeşil büyük arazide uygulanmak üzere (Uçaklardan ve Araç egzozlarından kaynaklanan gazları temizlemek üzere) Dernek tarafından "BOTANİK PARK" projesi hazırlayıp, Bakırköy ve Büyük şehir Belediyelerine sundular.

Bakırköy Belediyesi hazırlanan bu proje için mevcut alandaki 800 dönüm araziyi İmar Planlarında 1996 yılı Haziran Meclisinde YEŞİL ALAN ilan etti. Proje, Bakırköy Kaymakamlığına da sunuldu. O dönem Kaymakam Kadir Akın yazılı destek verdi ve dönemin valisi Sayın Rıdvan Yenişen'den de destek aldılar.

Projeye dönemin Maliye Bakanı (Arazi onun uhdesinde olduğundan) Zekeriya Temizel’de destek verdi. Ancak bu alan Refah-Yol hükümeti tarafından Fransızlara satılmaya kalkışılınca, Bakırköy’de bulunan diğer sivil toplum kuruluşları da harekete geçirilerek, Bakırköy halkıyla birlikte AYAMAMA VADİSİ SATILAMAZ eylemleri başlattılar.

Çevre Dostları Derneği üyeleri aracılığıyla yapılan basın toplantıları, imza kampanyaları ve itiraz dilekçeleri sonucunda vadinin satışı engellendi ve 500 dönümü dönemin Orman Bakanı Ersin Taranoğlu’nun katılımıyla aynı dernek ve dönemin Bakırköy belediyesi ile birlikte ağaçlandırıldı.

1998 Yılında Florya Atatürk Ormanı dönemin Büyük Şehir Belediyesince imara açılmak istendi ve bölge halkından büyük tepki aldı. Çevre Dostları Derneği üyeleri aracılığıyla yapılan basın toplantıları, imza kampanyaları ve itiraz dilekçeleriyle dava açıldı ve 2 yıl süren davalar sonucunda 4. İdare Mahkemesi 2000/597 esas, 2001/128 karar sayılı dosyalarla mahkemeleri kazandı ve bu sayede Florya Ormanı kurtuldu.

2000 yılında ilçemizin yegâne yeşil alanlarından olan YENİ MAHALLE Fidanlığı 30 dönüm olarak, (üzerinde 12.000 ad. büyük ağaç olan) imara açılmaya çalışıldı. Çevre Dostları Derneği ve tüm Bakırköylü STK’lar ile halk 3 yıl süren mücadelelerle Fidanlığı kurtarıp tek bir ağaç kestirmediler.

Ayrıca Çevre Dostları Derneği, Bakırköy içinde 15 bölgeyi ve Hava Harp Okulu bahçesini ağaçlandırmış her yıl 20 Mart Ormancılık Bayramı kapsamında fidan dikimleri yapmıştır. Yine bu derneğin Yozgat’ta bulunan temsilciliği Yozgat’ta 3 tepeye erozyon ağaçlandırması yapmıştır. Tekirdağ Kayı köyünde geniş ağaçlandırmalar da bu dernek tarafından gerçekleştirilmiştir.

Geri kazanım konusunda Çevre Dostları Derneği boş durmamış, 20 Pilot okul seçerek slayt gösterileriyle geri kazanım eğitimleri ve sahada uygulamalı çocuklarla alan temizliği yapmıştır. Bakırköy Belediyesince uygulanmak üzere dernek önemli bir GERİ KAZANIM Projesi yapmış ve Bakırköy Belediyesine sunmuştur.

Çevre Bakanlığının AMBALAJ ATIKLARININ toplanması konusunda yasaya ve KAMU YARARINA AYKIRI yaptığı ve Belediyelerimizin aleyhine olan Ambalaj Atıkları Yönetmeliğini dava eden Marmara Belediyeler Birliği yanında davaya müdahil olarak, Danıştay 14.Dairesinde 2011/16069-5.11.2013 ve E:2011/16096- Karar no: 2013/7348 ile yasayı iptal ettirmiştir.

Bu davalar sayesinde 100 milyonluk sahte fatura yolsuzluğu ve ülkemizin gelir kaybı engellenmiştir.

Bu etkinliklerde diğer STK’larla ve Bakırköy Halk Meclisi ile de iş ve güç birliği yapmış, alan içindeki 111 ağacımız bu işi yapmaya çalışan Fetö’cü dernek tarafından sökülünce toplumda çok tepki olmuştur. Basın toplantısında kapatılan yol ve alanlar halk tarafından açılmış ve sadece Ataköy’de 10.000 bin imza toplanmıştır. Bu imzalarla Bakırköy Belediyesine ve Büyükşehir Belediyesine ruhsat iptal yazıları gönderilmiş, dernek başkanı Ülker Durukan bizzat Büyük şehir Belediye Başkanıyla görüşerek bu ruhsatı iptal ettirmiştir.

Ataköy 7-8 Kısım içindeki 1199 ada 2 parsel sayılı yerdeki arazinin imara açılması girişimi halktan büyük bir tepki almış, söz konusu yer Çevre Dostları Derneğinin de Botanik alanı içinde kaldığından halkın burayla ilgili yaptığı toplantılara katılımı sağlanmıştır. Bu planı ve yapılaşmayı engellemek için çeşitli basın toplantıları, kamuoyu yaratma çalışmaları ve Belediye Başkanıyla görüşmeler yapılmıştır. Daha sonra bu iş için kurulan Ataköy Botanik Park gurubu üyelerince bu planın iptali için dava açılmış ve dava kazanılarak (2016/23 Esas, 2016/21 sayılı kararlar ile 2. İdare Mahkemesinin 2016/644 Esas, 2016/1443 karar sayılı mahkeme kararıyla plan iptal edilmiştir.

İstanbul’daki tüm derelerin ıslah edilerek Marmara denizinin temizlenmesi işi Büyük Şehir belediye Başkanlığının gündemine getirilmişti. Çevre Dostları Derneğinin yaptığı yoğun temas ve takipler sonucunda, başta Ayamama Deresi olmak üzere 6 dereye arıtma ve ıslahlar yapılmıştır.

CHP li Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen’in göreve gelmesinden sonra Bakırköy’ün 12 Yeşil alanı iktidar ve Yerel belediye işbirliğiyle imara açılmıştır. Tüm bu yanlış kararlara Çevre Dostları hiç taviz vermeden karşı durmuş ve ciddi davalar kazanmıştır.

Ataköy Sahillerindeki 564 ada, 160 parsel de bulunan ve içinde tarihi eserler olan Baruthane diye anılan yerde Çevre Dostları Derneğinin de üyesi olduğu STK Platformu ve Ataköylü vatandaşlar dava açarak hem satışı hemde planı iptal davası açmış, yine sahildeki Kuzu inşaata dava açmış STK’lar tüm davaları kazanmasına rağmen CHP li Belediyeler Mahkeme Kararlarını uygulamamış tam aksine TOKİ ve iktidarla işbirliği yapmıştır.

İlçemizin önemli yeşil alanlarından olan Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Bahçesindeki önemli miktardaki yeşil alan ve ağaçlara sürekli sahip çıkan dernek, belediyelere ağaçların bakımını yaptırmıştır. Burada imar faaliyetleri gündeme gelince halkla beraber 4 kez büyük yürüyüşler, basın toplantıları ve yöneticilere itirazlar yapılmış, hastane bahçesine sahip çıkma faaliyetleri dernek tarafından halen devam etmektedir.

1999 yılındaki tüm deprem önleme ve hazırlık faaliyetlerine katılarak Gölcük depremine 1 TIR yardım gönderen Çevre Dostları Derneği bölge insanları tarafından büyük takdir almıştır.

İlçemiz sınırları içinde bulunan ve resmi olarak, “halkın depremde sığınacağı alan“ ilan edilen parkların içine lüks lokantalar yaptırılarak Bakırköy Belediyesince şahıslara ihale ile verilmesi üzerine gerekli itirazları, parklardaki yanlış yapılaşma ve ihaleler için Bakırköy Cumhuriyet Savcılığına 2017/89725 sayılı suç duyurusunu yine Çevre Dostları Derneği yaptı.

 

Yani, Bakırköy’ün malına-mülküne ve kamu yararına olan her olayda ön planda olan ve taşın altına bırakın ellerini, gövdelerini koyan Çevre Dostları Derneği sizce de kocaman bir alkışı hak etmiyor mu? Üstelik, verilen tüm bu mücadeleler karşılığında tehditlere, baskılara, yıldırma girişimlerine maruz kalmalarına rağmen… Karşılıksız, tavizsiz, korkusuz Çevre Dostları Derneğini ben yürekten alkışlıyorum…

 

Kaynak: Editör: H. Murat BAŞBAY
Etiketler: ONLAR, BAKIRKÖY’ÜN, KORKUSUZ, MELEKLERİ…,
Yorumlar
Haber Yazılımı