Haber Detayı
21 Nisan 2021 - Çarşamba 18:13
 
İMAMOĞLU’NDAN, VAKIF ÜYELERİNE BÜYÜK KIYAK...
GÜNDEM Haberi
İMAMOĞLU’NDAN, VAKIF ÜYELERİNE BÜYÜK KIYAK...

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP’den Beylikdüzü Belediye Başkanı olduğu yıllarda belediye bütçesiyle fonlanan bir vakıf kurdu. “Batı İstanbul Vakfı” adlı vakfın kurucu üyelerini ve yönetimini ise kendisine yakın isimlerden oluşturdu.

Beylikdüzü sahillerinde belediye imkanlarını kullanarak batık arayan vakfın, kazı ve araştırma çalışmaları Koç Üniversitesi danışmanlığında yürütülüyor ve Koç Vakfı’nın bir üyesi de Batı İstanbul Vakfı’nın kurucu üyelerinden.

Resmi adı, Batı İstanbul Eğitim Kültür Sanat Vakfı diye tescil edilen ve İstanbul’da faaliyet gösteren bu vakfın kurucuları ise; Ekrem İmamoğlu, Süleyman Çelebi, Necati Özkan, İsmail Doğan Subaşı, Fatih Keleş, Cengiz Özkarabekir, Erhan Bayladı, Mehmet Çalık, Haluk Karataş’tan oluşmakta…

VAKFIN TESCİL KARARINI VEREN MAHKEMENİN ADI, KARAR TARİHİ VE NO’SU:

Büyükçekmece 1. Asliye Hukuk Mahkemesinin 23.01.2018 tarih ve E: 2017/391,  K: 2018/14 sayılı kararı.

VAKFIN MAL VARLIĞI: 100.000.-TL, (YÜZBİNTÜRKLİRASI) dır.

Vakfın sözde amacı;
“Beylikdüzü kıyılarında antik kalıntıları gün yüzüne çıkarmak”. 
Ancak, vakfın çalışmaları bu gösterilen amacın aksine büyük bir gizlilik içinde ve basından uzak şekilde yürütülüyor.

Batı İstanbul Vakfı’nın resmi sitesine girildiğinde sitenin “yapım aşamasında” olduğunu yazan bir anasayfa ile karşılaşıyor, basında ise vakfın çalışmalarıyla ilgili adeta bir yayın yasağı var.

Ekrem İmamoğlu 2017 yılı ekim ayında açıklama yaparak vakfın, “8 tarihi batık bulduğunu” belirtmiş. İşte en büyük bomba; 23.01.2018 yılında resmi olarak kurulan vakıf, ‘’2016-2017 yıllarında nasıl araştırma yapabilmiş’’ tek bir yetkili bu durumu sorgulamamış.
Şimdilerde “şeffaflık” pazarlayan İmamoğlu kurduğu vakfın ne harcamalar yaptığını, harcanan paraların nerelerden geldiğini, hangi kazı çalışmalarını hangi şartlarda yürüttüğünü ve nerelerden ne çıkardığını kamuoyuna açmıyor.

Peki, Batı İstanbul Vakfının gizemli yöneticileri kimler-vasıfları neler ve şimdi hangi görevdeler?

 

Süleyman Çelebi : Sendikacı. 10 Aralık Hareketinin abilerinden. Hani şu 10 Aralık 2005 yılında Dedeman Otelde toplantı düzenleyip, Türk Milleti kavramının kaldırılarak yerine Türkiye Yurttaşları kavramını getirmek isteyen, federatif yapının hayata geçirilmesini, ‘’Atatürk Tartışılmaz’’ metninin son derece saçma olduğunu söyleyen Çelebi’den bahsediyorum. Bugünlerde Ekrem İmamoğlu’na abilik yapmaya devam ediyor.

 

Necati Özkan: İletişim danışmanı. Ergenekon sürecinde özellikle Org. İlker Başbuğ’un tutuklanmasını ‘’ Sivil otoritenin, devletin tüm organlarındaki mutlak hakimiyetinin en yalın göstergesi’’ olarak görüp FETÖ’nün avukatlığını yapan Özkan, FETÖ tv. kanallarının o dönem en popüler yorumcusu olmuştur. PKK'nın yayın organı IMC TV'de programlara katılmış ve devleti suçlayıcı açıklamalar yapmıştır. 24 Haziran CB. Seçimleri sonrası ise yaptığı açıklamada, ‘’Bugün sayın Kılıçdaroğlu’ndan onurlu bir karar almasını ve artık istifa etmesini bekliyoruz’’ diyecek ve aynı Kılıçdaroğlu ile bugün yan yana yürüyecek kadar maharetlidir. Kara Harp Okulunu niçin bıraktığını kendisine sormak gerekir. En son Maltepe Belediyesinden 10 milyonluk hizmet ihalesi alan Özkan, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na danışmanlık yapıyor.


İsmail Doğan Subaşı: Avukat. Hakkında sayısız iddialardan bazıları,‘’Tek bir ihaleyi dahi AK Parti’lilerin alamayacağını, bölüşümleri CK ve diğer partilerin il başkanları ile belirleyeceklerini, gerekirse İzmir, Eskişehir veya Güneydoğu’dan (HDP’li şirketler) hakedişi olan şirketlere ihalelerin verileceğini’’ söyleyen Subaşı bununla da kalmamış, ‘’HDP’lileri kaybetmezsek hiçbir sorun yaşamayız. İstanbul’da CHP için kilit parti HDP’dir, diğerleri değil. Arkadaşların HDP ve HDP ideolojisi konusunda hiçbir yorum yapmamasını istiyoruz. Sabırlı olmamız lazım. AK Parti’ye karşı kazanmak istiyorsak HDP’yi hoş göreceğiz.’’ demiş. ‘’Ekrem bey ortalık sakinleşince Selahattin Demirtaş’a teşekkür ziyaretinde bulunacak’’ diyen Subaşı, ‘’Necati Özkan bey görüşmeleri yapmış, Avrupa’daki dostlarımız da Demirtaş’ın sürekli gündemde tutulmasını istiyorlar bu ziyaret bunun için de önemli.’’ diyecek kadar partide söz sahibi. 2 veya 3 belediye şirketinin yönetiminin HDP’lilere verileceğini, bu konuda görüşmelerin sağlandığını da söylemiş, ne diyelim vay halimize… Beylikdüzü CHP meclis üyesi ve İBB CHP grup başkan vekili


Fatih Keleş: CHP Beylikdüzü Belediye meclis üyesi. İddialara göre Beylikdüzü Belediyesinin ihalelerinde, ihaleyi kazanan firmalarla belediye arasındaki ilişkiyi düzenleyen kilit isim.  Onun haberi olmadan hiçbir ihale yapılmıyor. İmamoğlu’nun ‘’A’’ Takımında olan Keleş, 2019 yılından beri İBBSK başkanı.

 

Cengiz Özkarabekir: Belgesel yapımcısı. FETÖ yayın organı olduğu gerekçesiyle 3 yıl önce kapatılan Bugün TV’nin program müdürü. CHP’li Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun uzun zamandır danışmanlığını yapıyor. Beylikdüzü'ndeki tüm etkinliklerin ihalesini verdiği şirketin sahibi ve İBB Kültür A.Ş. nin önceki başkanı olan Serdal Taşkın’ın eski ortağı. İmamoğlu, daha önce müfettişlere tanımadığını söylediği Özkarabekir’e yıllarca ikamet ettiği Beykonakları’ndaki lüks villasını ofis olarak tahsis etmişti. Toplam 40 milyonu bulan 19 ayrı ihaleyi alan firmanın gizli ortağı olduğu belirtilen Özkarabekir'in de Beylikdüzü Belediyesi’nde başkan danışmanlığını yürüttüğü anlaşıldı.  Özellikle 2014 yılından beri Beylikdüzü’nde yapılan 100’e yakın konser organizasyonu İmamoğlu’nun hukuk danışmanlığını da yapan CHP Beylikdüzü ilçe başkanı Taşkın Özer’in kardeşi Seçkin Özer ve Özkarabekir (Elapro şirketi) tarafından yapılıyor. İmamoğlu için yaptıkları  'İmamoğlu ile Yol Açık' şarkısı da çok manidar. En son İBB’ye, "İstanbul ve Elektrik" adlı belgesel film çekerek yine gündem oldu.


Erhan Bayladı: Müzisyen. Beylikdüzü’nde Ekrem İmamoğlu’nun Kültür ve Sanat danışmanlığını yaptı. Belediyenin Kültür Merkezi’nde Bayladı Yayıncılık adına 10 yıllığına kiraladığı BY Sanat kafe işletmesi ile imtiyazlı CHP’liler safına katıldı. O dönemde Bayladı, “Bir millet uyuyorsa uyandırmak kolaydır, ama uyumuyor da uyuyor gibi yapıyorsa ne yapsanız nafile, uyandıramazsınız” sözünü paylaşarak adeta Beylikdüzü halkıyla alay etti. Ne diyelim, adam hem çalıyor hem söylüyor. Şimdilerde kitapları İBB’nin raflarında.


Mehmet Murat Çalık: Önceden parti üyesi bile olmayan Çalık, Beylikdüzü planlarının oluşmasında birinci derecede rol oynayan ve birçok belediye işini, kurucu ortağı olduğu İmar Planlama Proje Müşavirlik A.Ş. üzerinden yürütmüştür. En son Kavaklı da yapımı planlanan Engelliler Spor Tesisi projesini, belediyedeki onlarca mimara ücretsiz çizdirmek yerine, kayınbiraderinin firmasına pas eden Çalık’ın, belediyenin işlerini yapan şirketlerin mimarlığını da kendi şirketine yaptırdığı ortaya çıkmıştır. İBB Başkanı İmamoğlu’nun isteğiyle Beylikdüzü Belediye Başkanı oldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İMAMOĞLU’NDAN,, VAKIF, ÜYELERİNE, BÜYÜK, KIYAK...,
Yorumlar
Haber Yazılımı