Haber Detayı
05 Nisan 2021 - Pazartesi 18:43
 
CUMHURBAŞKANINDAN TANSİYONU DÜŞÜREN AÇIKLAMALAR
Amiralleri bildirisinin ardından Erdoğan ilk kez konuştu. Montrö'ye bağlılığı vurgulayan Erdoğan "cübbeli amiral" için ise "olumlu bakmadık, bakmayız" dedi.
GÜNDEM Haberi
CUMHURBAŞKANINDAN TANSİYONU DÜŞÜREN AÇIKLAMALAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 104 emekli amiralin bildirisinin ardından Cumhurbaşkanlığında yapılan değerlendirme toplantısı sonrası açıklama yapıyor. 

Erdoğan'ın açıklamasının satır başları şöyle:

Aziz milletin değerli basın mensupları hepinizi selamlıyorum. Bir gece yarısı gerçekleştirilen bu bildiri eylemi hem üslubu hem yöntemi itibariyle art niyetli bir girişimdir. Emekli amirallerin vazifesi 104 tanesi bir araya gelerek darba imaları içeren bildirilen içerikler yayımlamak değildir.

HAKLARI YOKTUR

Hiçbir emekli kamu görevlisinin böyle bir yola tevessül etme hakkı yoktur. Kıbrıs'tan Karabağ'a kadar verdiğimiz mücadelenin hiçbirinde ülkemiz için destek bildirisi yayınladıklarını görmedik. 15 Temmuz hain darbe girişiminde milletimizin yanında olduklarını görmedik.

KABUL EDİLEMEZ


Ancak geçmişi darbeler ve bildirilerle dolu bir ülkede bir gece yarısı 104 emekli amiralin böyle bir girişimde bulunması kabul edilemez. Bunun adına ifade özgürlüğü diyemeyiz. İfade özgürlüğü, ülkenin mevcut yönetimini darbe imalı bildiriyle tehdit etmeyi kapsamaz. Bu tarz ifadeler dünyanın her yerinde demokrasiye, milli iradenin üstünlüğüne saldırı olarak kabul edilir.

KAMPANYA İDDİASI

Yayımlanan bildirinin milletimiz nezdinde bu derece sert tepki göstermesinin nedeni de çok büyük bir kampanyanın parçası olarak algılanmış olmasıdır. Biz bildiri yayınlanır yayınlanmaz tüm siyasetçilerin en yüksek sesle karşı durmalarını beklerdik. Eğer böyle yapmış olasalardı bugün sadece teşekkür için burada olacaktık. Demokrasi karşıtı tüm bildirilerin arkasında yer alan zihniyet, bu seferde safını aynı istikamette belirlemiştir. 

EN BÜYÜK CEVAP

Maalesef siyasetçilerimizden bazıları bu kirli kampanyaya destek vererek kendilerini inkar etmişlerdir. Milli iradeden yana tavır koyan tüm siyasi partilere, STK'lara ve vatandaşlarımıza şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Milleti tehdit etmeye kalkışanlara en büyük cevabı yine milletimizle vereceğiz.

15 Temmuz gecesi silahlı darbe denediler. Ama milletimiz karşısında direnemediler. Yayımlanan bildiriyi özellikle dikkate alıp, gereken her tedbiri uygulama kararlılığını ortaya koyuyoruz. Milletimiz kimin demokrasinin ve hukuk devletinin yanında durduğunu, kimin darbecilerin koltuğunun altına girdiğini iyi biliyor.

ÖNEMLİ KAZANIM

Aziz Milletim, yapılan açıklamada 2 temel iddia ortaya konuyor.  Birincisi Montrö Anlaşması ikincisi ise sosyal medyada yer alan bazı görüntülerdir. Uzun görüşmelerin ardından 2. Dünya Savaşı'nın hemen öncesinde 1936 yılında Montrö Sözleşmesi'ni imzaladık. Boğazların kontrolünü pek çok sınırlamayla da olsa Türkiye'ye bırakan bu sözleşme dönemin şartlarında önemli bir kazanımdır.

MONTRÖ MESAJI

Boğazlardaki gemi trafiğinin yer yer seyir güvenliğini tehdit edecek düzeye ulaşması meselenin ayrı bir boyutudur. Her şeye rağmen Montrö'nün ülkemize kazanımını önemli buluyor, sözleşmeye bağlılığımızı sürdürüyoruz

KANAL İSTANBUL

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı aldığı günlerde Meclis Başkanımıza Montrö örneği üzerinden bir soru yöneltmiştir. Meclis Başkanımız tamamen teorik olduğunu belirterek konuyu izah etmiş ve Montrö'den çekilme gibi bir durumun olmadığını söylemiştir. Kanal İstanbul ile Montrö arasında kurulan bağ tamamen yanlıştır.

CÜBBELİ AMİRAL

Erdoğan'dan Cübbeli Amiral konusuyla ilgili ise "Olumlu bakmadık bakmayız" dedi. Erdoğan'ın mesajı şöyle: 

"Geçmişte cübbeleri ile siyasi hükümetleri hedef alan yargı mensuplarını eleştirmiştir. Üniformalarıyla milli iradeyi hedef alan askerleri eleştirmiştik. Bugün de aynı yerdeyiz. TSK'nın disiplin anlayışıyla bağdaşmayacak, fotoğraf veren askere olumlu bakmadık, bakmayız. Biz de yanlış buluyoruz, MSB üzerine düşeni yapacak. 

SORUŞTURMA AÇILDI

TSK kendi içinde soruşturma başlattı ve sonuçlandırdı. Aynı şekilde tamamı da yalan olan bilgilerle, Milli Savunma Üniversitemizi laiklik ve Atatürkçülük tartışması içine çekmeye çalışanlar da sinsi gayeler taşıyor. Demokrasi ve hukuk içinde çözülecek meselelerin darbe imalı bildirilerin bahanesine dönüştürülmesi Anayasa'ya açık tehdittir. 104 kişinin içinde CHP üyesi olan var. Bu işin merkezinde aslında ana muhalefetin kendisi var.

Kaynak: Odatv.com

Kaynak: Editör: H. Murat BAŞBAY
Etiketler: CUMHURBAŞKANINDAN, TANSİYONU, DÜŞÜREN, AÇIKLAMALAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı