Haber Detayı
01 Mayıs 2021 - Cumartesi 22:41
 
CUMARTESİ PAZARINI DA MI KAYBEDİYORUZ?
BAKIRKÖY Haberi
CUMARTESİ PAZARINI DA MI KAYBEDİYORUZ?

Değerli okurlar; belki çoğunuz unutmuşsunuzdur, 2017 yılı Haziran ayında Bakırköy’ü ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Umum Pazarcılar Odası başkan-yöneticileri ve pazarcı esnafıyla birlikte iftar yapmıştı. (http://yurthaberajansi.com/haber-kilicdaroglu-pazarcilarla-iftar-acti-5070.html)

O tarihte Bakırköy Belediyesinin düzenlediği iftarda konuşan İstanbul Umum Pazarcılar Odası Başkanı Mesut Şengün, olumsuz hava şartlarından etkilenen vatandaşlar için Başkan Kerimoğlu’ndan pazarın üzerinin kapatılmasını talep etmişti.

Kılıçdaroğlu’nun şahitliğinde olumsuz hava koşullarına karşılık Cumartesi Pazarı’nın üzerinin kapatılacağını açıklayan Kerimoğlu, en kısa sürede bu talebin yerine getirileceğini söylemiş, son olarak söz alan Genel Başkan Kılıçdaroğlu, ”Pazarın üzerinin kapatılmasını bizzat takip edeceğim. Temel atma töreni ve açılışına da katılacağım. Altı Otopark, üstü kapalı pazar alanı olarak yapılacaktır. Pazarcı esnafımızın isteğini yerine getirme sözü veren Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nu kutluyorum. Keşke Türkiye de böyle güzel yönetilebilseydi. Türkiye’nin huzura ihtiyacı var.” Demişti.

Aradan geçen 4 yıl boyunca, her zamanki gibi verilen sözler yerine getirilemediği için bu proje de lafta kalmıştı.

Gazetemize son gelen iddialara göre; Bakırköy Osmaniye Mahallesinde bulunan Cumartesi Pazarının, altı otopark üstü kapalı pazar alanı olarak yapılması için İstanbul Umum Pazarcılar Odası ile Yap-İşlet modeli protokol imzalanmış. Konunun yakında belediye meclisine geleceği ve burada onaylanacağı iddia ediliyor. Eğer iddialar doğruysa, Bakırköy Belediyesi bir taşınmazını daha adeta peşkeş çekecek…

Şeytan diyor ki; bu protokol BYUAŞ ile İstanbul Umum Pazarcılar Odası arasında yapıldıysa, acaba BYUAŞ bu işten dolayı kaç tahta alacak?

İstanbul Umum Pazarcılar Odası bu protokolle birlikte otopark işletmeciliği işine de mi girecek?

İstanbul Umum Pazarcılar Odası inşaatın finansını nasıl karşılayacak? Yoksa, pazarcılardan yasaya aykırı şekilde zorla para mı toplanıyor?

Belediyenin yapması gereken pazar yeri inşaatını İstanbul Umum Pazarcılar Odası hangi vasıfla üstleniyor?

 

Peki, İstanbul Umum Pazarcılar Odası Başkanı Mesut Şengün Kimdir?

Kendisi hakkında öncelikle Google da kısa bir araştırma yaptığımızda şu bilgilere ulaştık:

25.05.2000 tarihli Hürriyet Gazetesinin haberine göre Mesut Şengün 40 adamıyla birlikte Kocamustafapaşa Pazarına gelerek, genelde MHP eğilimli olan İstanbul Pazarlarını Modernleştirme ve Yaşatma Derneğinin çalışmalarını engellemiş. Dernek başkanı Cemil Ertal haberin devamında, ‘’Mesut Şengün geçen cuma günü bana telefon edip, para toplayan dernekler sana karşı birleştik, bundan sonra kendine dikkat et, dedi. Bir de bizim portatif pazar tezgahı çalışmamız vardı. Bana pazar tahtacılarını sana karşı kışkırtacağım’’ diye beyanat vermiş.

Yine haberin devamında, oda ile ilgili korkunç bilgilere yer verilmiş. ‘’Emniyet yetkililerinden aldığımız bilgiye göre ise pazardaki cepheleşmelerin arkasında siyasi kutuplaşmalar var. Üst düzey bir emniyet yetkilisi, şunları söyledi: ‘‘Pazarlarda para toplanması meselesiyle 1997'den beri uğraşıyoruz. İşin ideolojik yanı da var. Bazıları Terörle Mücadele'de sorgulanmış kişiler. 1997'de Valilik'in pazarlarda para toplamanın yasak olduğunu bildiren genelgeyi yayımlamasının ardından suçüstü yaptığımız 10 vaka oldu. Ancak elimizden fazla birşey gelmiyor. Çünkü bu durum takibi şikayete bağlı bir suç. Suçüstü yapıyorsunuz, ama müşteki bulamıyorsunuz. Bir gece yatıp çıktığıyla kalıyor. Pazarcı esnafı bunlardan korkuyor.’’ Denilmekte…(https://www.hurriyet.com.tr/gundem/pazarcilarin-ulkucu-kanadi-39156864)

02.03.2011 tarihli Sabah Gazetesinin haberinde ise, İstanbul'da kurulan semt pazarlarındaki esnaftan baskı, korku, tehditle sindirmek ve darp etmek suretiyle zorla para topladıkları iddiasıyla yakalanan ve DGM'ce tutuklananlar arasında Mesut Şengün’ün olduğu yazılı. (https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2011/03/02/pazarda_liralik_haraca_sorusturma)

Ataköy Konaklarında oturup lüks makam araçlarıyla gezen ve pazarcı esnafına şükretmesini tavsiye eden İstanbul Umum Pazarcılar Odası Başkanı Mesut Şengün ile Bakırköy Belediyesi arasında nasıl bir protokol imzalandığını bilmiyoruz-inanmak da istemiyoruz. Eğer iddialar gerçekse, bu işin peşini asla ve asla bırakmayacağız.

 

Ataköy 7. 8. 9. 10. Mahallede yapılan hafriyat çalışması üzerine yaptığımız araştırmada, belediyeden alınmış herhangi bir levhaya rastlamadık. Acaba burada sokağa çıkma yasağını fırsat bilip, izinsiz mi hafriyat çalışması yapılmakta?

Kaynak: Editör:
Etiketler: CUMARTESİ, PAZARINI, DA, MI, KAYBEDİYORUZ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı