Haber Detayı
26 Ekim 2020 - Pazartesi 14:07
 
Bakırköy Belediyesi Hizmet Binası İnce İnşaatı Yapım İşi Skandalı
BAKIRKÖY Haberi
Bakırköy Belediyesi Hizmet Binası İnce İnşaatı Yapım İşi Skandalı

Değerli okurlar; her şeyi bilip, haberim yokmuş gibi davranmayı çok isterdim ama olmuyor. Bildiğiniz üzere Bakırköy Belediyesi 26 Kasım 2016 tarihinde yeni hizmet binası da dahil olmak üzere, Tarık Akan Kültür Merkezi, Bakırköy Cemevi ve Kültür Merkezi, Bakırköy Belediyesi Kültür Merkezi ve Evlendirme Dairesi’nin de temelini attı. Temel atma töreninde konuşan Kerimoğlu, ‘’ 24 ayda inşaatları bitirerek, 2018 yılında yeni yerimizde sizlere daha iyi hizmet vereceğiz’’ dedi. O günden bugüne kadar yalnızca cemevi projesi hayata geçirildi. Tabi ki herkesin aklında o gün sadece şarkıcı Hadise ve seksi vücudu kaldı.

Biz yine Bakırköy Belediyesi hizmet binası inşaatına dönelim. Yılan hikayesine dönen inşaat, 02. 11.2020 yılında İNCE İŞLERİ için yeniden ihaleye çıkıyor. Bu ihale davet usulüyle yapılacak. Gazetemize gelen ihbarlarda ise bu ihalenin adrese teslim olduğu yönünde…

 

NASIL MI?

 

Yapılan ihbarlar ve iddialara göre; İhale teknik şartnamesinde inşaatta kullanılacak malzemelerin nereden alınacağına kadar yazılmış. Asma tavan malzemeleri, zemin ve duvar kaplamaları kimlerden tedarik edilecek tek tek belirtilmiş. Bu sehven yapılan bir yanlış olamaz.

Öyleyse, bu ihalede birileri usulsüz şekilde ceplerini doldururken, fatura her zaman olduğu gibi yine Bakırköy Halkına mı ödettirilecektir?

Bu işin altında kimler vardır? Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ve teknik başkan yardımcısı Cavit Ganiç’in, hazırlanan sözleşmeden haberleri var mıdır? Davet usulü ihale normalde CHP’li belediyelerin ve yine CHP genel merkezinin en çok şikayet ettiği hususlardan biriyken, Bakırköy Belediyesi neden böyle bir yol seçmeyi tercih etmiştir?

 

Yine iddiaların devamında:

Katılım şartları ve istenilen yeterliliklere bakıldığında, 95000000 Tl iş bitirme belgesi istenmiş, A grubu müteahhitlik belgesi ve açık ihale usulü ihalelere oranla çok yüksek bilançolar vs.. Anlaşılan işin teslim edildiği adres bu yeterlilikleri kendi kriterlerine göre belirlemiş.

 

Ayrıca bu ihale usulü, iki aşamalıdır. Birinci aşamada hangi firmaların teklif verebileceği ilan edilecektir. İkinci aşamada tekliflerini sunacaklardır. Şimdi bunda ne var denilecektir. (Kamuda esas olan ihale türü 'açık ihale’’dir. Bu ihale türünde yeterliliği sağlayan firmalar tekliflerini sunarlar ama ihale saatine kadar hiç kimse hangi firmaların teklif vereceğini bilemez.) Anlaşılacağı üzere bizim ihalemizde birileri kimlerin teklif vereceğini görmek istemiş, neden? Bunun da sebebi çok açık, ihaleden önce diğer teklif verecek firmalarla konuşulup tekliflerini geri çekmeleri veya ihaleye katılmamaları konusunda telkinlerde bulunulacaktır. Veya teklif edilecek fiyatlar birileri tarafından ayarlanacaktır.

Bu ihale usulünün seçilmesinde yegane amaç bundan başka sebep değildir.

Daha önce yapılan ihalelerde Kerimoğlu ile gelen ve adı binmeyen firmalar dev ihaleler almışlardır. Bu sefer çıtayı yükseltip, firma isim adresleri dahi yayınlanmıştır. Kerimoğlu yakında ihalesiz işleri açıktan dağıtırsa şaşırmayacağız. Eminiz ki savcılık ve ilgili kurumlar bu konunun üstüne gidecektir.

Bakırköy halkı; ''Kamu yararı, rekabet ve şeffaflıktan uzak bir ihale ile karşı karşıyadır. Bu adrese teslim ihalede kimler zengin edilecek hep birlikte süreci izleyip göreceğiz.'' Demektedir.

Tek Haber Gazetesi olarak bu ihale sürecinin takipçisi olacağız ve yeni hizmet binasının ince işlerinde, İNCE İŞLER olup olmadığıyla ilgili sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Kaynak: Editör: H. Murat BAŞBAY
Etiketler: Bakırköy, Belediyesi, Hizmet, Binası, İnce, İnşaatı, Yapım, İşi, Skandalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı