Haber Detayı
19 Nisan 2021 - Pazartesi 14:56
 
BAKIRKÖY'DEN AKDENİZ'E UZANAN DOSTLUK ELİ...
ÇEVRE DOSTLARI DERNEĞİ 67 KURULUŞ’LA BİRLİKTE “ PLASTİKSİZ AKDENİZ” KAMPANYASINA DESTEK VERİYOR.
GÜNDEM Haberi
BAKIRKÖY'DEN AKDENİZ'E UZANAN DOSTLUK ELİ...

Ülke çapındaki çevre kirlilikleri ve yeşil alanların talan edilmesine karşı, 67 Çevreci sivil kuruluşla mücadeleye katkı veren, hem İstanbul, hemde Bakırköy’ün en ciddi ve başarılı Çevre Kuruluşu olan Çevre Dostları Derneği bu günlerde müthiş bir plastik kirliliği yaşayan Akdeniz’de, hızla yayılan bu kirliliğe dikkat çekmek ve yetkilileri harekete geçirerek kirliliği önlemek için mücadeleye başlamıştır.

Bu konuda çalışan dernekler ve uzmanların tespitlerine göre “Akdeniz’deki atıkların 95’ini plastik maddeler oluşturuyor.  Akdeniz’de yaşayan 134 tür deniz canlısı plastik atıkları yiyor. Akdeniz’de bir kilometre karede 5 milimetreden küçük 1,25 milyon plastik parça bulunuyor…

 

Misinalar denizde 600 yıl çözünmeden kalıyor

 

Dünyanın en çok ziyaret edilen bölgelerinden biri olan Akdeniz’in, aşırı plastik kullanımı, yetersiz atık yönetimi ve yoğun kitle turizmi nedeni ile ciddi risklerle karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor.

Halen plastik maddelerin Akdeniz’deki atıkların 95’ini oluşturduğu vurgulanan raporda, büyük plastik atıkların fok ve deniz kaplumbağası gibi büyük canlıları yaraladığı veya boğduğu belirtiliyor. Hayvanlara en çok zarar veren plastik atıkların 65’ini ise denize bırakılan misinalar oluşturuyor.

 

Torba, sigara izmariti, balon, şişe, şişe kapağı veya pipet gibi büyük parçalardan oluşan atıklar plastik kirliliğinin gözle görünen kısmını oluşturuyor. Bununla birlikte, mikro plastik denilen 5 milimetreden küçük plastiklerin daha da büyük bir tehlike yarattıkları hatırlatılıyor. Kilometrekarede 1,25 milyon mikro plastik parçası bulunduğunu bildiren rapor, bu parçaların deniz canlıları tarafından yutularak sindirildiğini ve besin zinciri içinde insanlara kadar ulaşarak ciddi sağlık riski oluşturduğunu kaydetti.

 

Plastik atıkların büyük çoğunluğu biyoçözünür olmadığı için çevreye bırakılan plastikler yüzlerce hatta binlerce yıl orada kalıyor. Plastik ürünlerden sigara izmariti, denizde 5 yıl süreyle çözünmeden kalıyor. Bu süre plastik torba için 20 yıl, plastik bardak için 50 yıl ve misina için 600 yıl.

Rapora göre Avrupa Çin’den sonra dünyada en fazla plastik üretilen bölge; burada üretilen 27 milyon ton plastiğin sadece üçte biri dönüştürülebiliyor.  Akdeniz’e en çok plastik atık ise Türkiye’den atılıyor (günde 144 ton). Daha sonra İspanya (126 ton), İtalya (90 ton), Mısır (77 ton) ve Fransa (66 ton) geliyor. Akdeniz kıyılarını ziyaret eden turistler ise atıkların her yıl 40 artmasına neden oluyor.

Bu konunu takibi için çevreci STK larca kurulan “ Plastiksiz Doğu Akdeniz Platformu”nun yayınladığı bildiri ise şöyle ; “Plastik atıklar bugün çevre üzerinde hasara yol açıyor ve doğal hayatı öldürüyor. Sadece Akdeniz’de değil tüm dünyada insanlığın bugün karşı karşıya kaldığı en büyük çevre sorunlarından biri plastik atıkların yarattığı tehlikedir.’’

 

Bildiriye imza atanlar arasında Akdeniz bölgesindeki bazı belediyeler ve Çukurova Üniversitesi öğretim görevlileri de bulunmaktadır.

Bu konuda gazetemize bir açıklama yapan Çevre Dostları Derneği Başkanı Ülker Durukan: eşsiz güzellikteki bölgelerimiz, sulak alanlarımız ve Doğu Akdeniz ciddi bir Plastik atık kirliliği ile karşı karşıyadır.

Bilhassa dışarıdan Almanya’nın, İngiltere’nin, çöplerini ithal edip kendi topraklarımızı kirletmek akıl karı değildir.

Bu ülkeler gelip kendi çöpleriyle burada nasıl bir çevre tahribatı yapıldığını yayınladılar, ancak bizim basınımız maalesef bu kadar duyarlı değil, ama biz STK lar bu kirliliği önlemeye kararlıyız.

Bu durumu Çevre Bakanlığına yazıp ciddi girişimlerde bulunacağız ve bu çirkin kirliliği kaldırtacağız.

Kaynak: Editör: H. Murat BAŞBAY
Etiketler: BAKIRKÖY'DEN, AKDENİZ'E, UZANAN, DOSTLUK, ELİ...,
Yorumlar
Haber Yazılımı