Haber Detayı
11 Kasım 2020 - Çarşamba 15:46
 
BAKIRKÖY'DE KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN GERÇEK YÜZÜ
İdrak sorunu olanlara tekrar anlatalım. Deprem, yer kabuğunda beklenmedik bir anda ortaya çıkan enerji sonucunda meydana gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgaların yeryüzünü sarsması olayıdır. Depremin oluşunu alkole, zinaya veya insanların siyasi görüşüne bağlamak ciddi bir psikiyatrik rahatsızlıktır.
BAKIRKÖY Haberi
BAKIRKÖY'DE KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN GERÇEK YÜZÜ

Değerli okurlar; bin defa yazdım bir kez daha yazıyorum. Kentsel Dönüşümün hayata geçirilmemesi, sahildeki devasa yapılar ve dere yatağına çok yakın yerde yapılmış Ataköy’ün bazı kesimleri hatta bir mahallesi olası bir depremde yüreğimizde derin yaralar açacaktır.

PEKİ, KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ASIL SUÇLU KİM?

Bizler siyasi başarısızlıklarımızı, vizyonsuzluğumuzu, yanlışlarımızı başkalarını suçlayarak kapatmaya çalışmayı maalesef kendimize meslek edinmişiz. Bakırköy Belediyesi yaklaşık yedi yıldır Kentsel Dönüşüm projesini gündeminde tutuyor eyvallah… Peki bunu hayata geçirmek için bugüne kadar ne yaptı? Bakırköy Belediyesinin iş bilmez teknik başkan yardımcıları bugüne kadar hep ‘’salla başı, al maaşı’’mantığıyla hareket edip yattılar.

Bakın, nasıl yatmışlar açıklayayım:

Kentsel Dönüşüm projesi için; mevcut yapı stokunun envanteri çıkarılıp, hasar görebilirlikleri hakkında değerlendirme yapıldı mı? HAYIR!

Kentsel Dönüşüm projesi için; deprem tehlikesine bağlı risk haritaları hazırlanması, yapılara ait proje bilgilerinin sayısallaştırılması, sürdürülebilir bir imar bilgi sisteminin altyapısının oluşturması sağlandı mı? HAYIR!

Kentsel Dönüşüm projesi için; koruma, sağlıklaştırma, iyileştirme, yenileme politikalarını içeren, ulaşım, tasarım, fonksiyon ilkelerini ortaya koyan, çeşitli şemalar ve tasarım ilke ve detayları ile desteklenen bir dosya hazırlandı mı? HAYIR!

Kentsel Dönüşüm projesi için; alanın ihtiyaç programı ve alan verileri doğrultusunda, açık mekânların kapalı mekânlarla birlikte düzenlenmesi, toplu taşıma, taşıt, yaya, bisiklet, otoparklar, servis gibi genel ulaşım-dolaşım sorunlarının çözümü, çevre düzenlemesi ve altyapıya ilişkin koşullar, çevre yapılarla ilişkilerin kurulması ve her türlü düzenlemenin temel ilkeleri belirlendi mi? HAYIR!

Kentsel Dönüşüm projesi için ayrıntılı olarak; ada içi veya dışı, proje alanındaki ulaşım-dolaşım ilişkileri ve açık-kapalı alanlara ilişkin tasarımlar, arazi ve yapı düzenlemelerine ilişkin kotlandırmalar, yönlenme, bahçe mesafeleri, kütleler arası mesafe gibi kütle düzenlemeleri, işlevlerin yatay ve düşey dağılımları, bitkilendirmenin genel karakteri, su ögesi kullanımı, tüm elemanların ölçülendirilmesi, malzemenin belirlenmesi, kütle, gabari, şematik plan çizimleri gibi yapılara ait mimari konsept projeleri ile anlatım için uygun olabilecek ölçekte yeterli sayıda görünüş, kesit, silüet, 3 boyutlu olarak arazi üzerinde modellenmesi, ayrıca detay listesi, aydınlatma elemanları, yönlendirme ve tanıtım levhaları, çöp kutuları ve benzeri kent mobilyalarına ait ayrıntılar ve kesin proje raporu hazırlandı mı? HAYIR!

Tüm hayırlara karşın yine de iyi niyet gösteren İBB, 5000’lik plan dahilinde Kentsel Dönüşüm için bir ay önce Bakırköy’e raportörler gönderiyor fakat bizim iş bilmez belediyemiz o raportörlerin çalışmalarını hızlandırmaları için ne araç, ne de elaman tahsis ediyor.

Bakır Belediyesi tarafından ‘’Kentsel Dönüşüm Komisyonu kuruluyor ama gelin görün ki bu komisyon bugüne kadar bir kez olsun toplanmadı. İşin en trajikomik yanı ise, komisyonun Veli Ağbaba’nın ricasıyla Avcılar’dan getirtilip Bakırköy’de meclis üyesi yapılan CHP’li üyesi Gökmen Yıldırım, bu komisyonun ne işe yaradığından ve Bakırköy’den bihaber. (http://www.yurthaberajansi.com/haber-bakirkoy-belediye-meclisi-kentsel-donusum-tartismalariyla-gerildi- )haberini okuyun.

Tüm bunlara karşın yalaka-şakşakçı bir gurup, ‘’Amooo akp bizü engelliyoo’’ diyerek yandaşlığın b*kunu çıkarmıyorlar mı, işte o zaman çıldırıyorum. Korkarım yakında, ‘’Kentsel Dönüşüm senin yüzünden erteleniyor’’ diyerek beni de suçlarlar.

Olası depremde Tsunami beklenen İstanbul’da, deprem toplanma alanı olarak Bakırköylülere deniz kenarındaki millet bahçesini gösteren zihniyete ne desem boş.

Kaynak: Editör: H. Murat BAŞBAY
Etiketler: BAKIRKÖY'DE, KENTSEL, DÖNÜŞÜMÜN, GERÇEK, YÜZÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı