Haber Detayı
03 Kasım 2020 - Salı 17:47
 
BAKIRKÖY BELEDİYESİNDE BÜYÜK REZALET VE DİSK
Bir soğan soyulurken yaşarıyor da gözler,/ İşçiler atılırken el ovuşturuyor sendikacı beyler!/ Vicdandan eser yoktur nafile bütün sözler,/ Beyhude inat etme hemen salla başını,/ Dilini tut, uslu dur, al maaşını.
BAKIRKÖY Haberi
BAKIRKÖY BELEDİYESİNDE BÜYÜK REZALET VE DİSK

Değerli okurlar; bana bugün ulaşan bilgi ve belgeler çok canımı yaktı. Bu kış günü yaşadığım üzüntüyü kalemim yettiğince sizlerle paylaşmaya çalışacağım. BYUAŞ çalışanı DİSK üyesi iki onbaşı işten atılıyor. Sebep ise, 14. 09. 2020 tarihinde DİSK’in eylemine katılmaları. Aslında, 4857 sayılı kanunun 26.ncı maddesine aykırı bir durum ortada yok ve eylemin üzerinden 14 gün geçmiş. İşçi çıkarma için yasal süre aşılmış… 28.09.2020 tarihinde işçilerin savunması isteniyor. İşten atılan emekçiler, 6356 sayılı kanunun 25.inci maddesine göre hareket etmişler. Bu maddeye göre işveren, sendikal faaliyetlere katıldığı için işçiyi işten a-ta-maz….

Bizim işbilir başkan yardımcımız Bahri Bellek işçilere kafayı taktı ya, onları işten atmak için bakın kendince nasıl bir çözüm yolu buluyor.

‘’COVID 19 salgını devam etmekteyken bulaşma riskinin oldukça yoğun olduğu toplantı mahalline giderek gerek çalışma arkadaşlarının, gerekse diğer vatandaşların sağlıklarını riske attığı, işin güvenliğini tehlikeye düşürdüğü sabit olduğundan iş akitleri fesholunmuştur.’’

Sen insanların zekasıyla alay mı ediyorsun İ. Bahri efendi?

Bırak riski, COVID 19 geçirmiş belediye başkanımız halkın içerisinde geziyor-bayramlaşıyor, onu başkanlıktan mı kovalım?

Yüzlerce işçi her Salı meydanda eylem yapıyor, onları da işten atalım mı?

Bakırköy Belediyesinde COVID 19 riskini bile bile tedbirsiz davranıp bu hastalığa yakalanan yüzlerce işçi-memura kapıyı mı gösterelim?

Senin, o zavallı işçileri sevkettiğin disiplin üst kurulu kimlerden oluşuyor? Mesela, güvenlikçiyken büroya aldığın sonrada o kurulun üyesi yaptığın A. Y.nin vasfı-öğrenimi ne? Yeterliliği olmayan emirerin mi?

Toplum ve siyaset nazarında, sana yetki veren belediye başkanının suçlanıp sorgulanması mı gerçek amacın?

Yanında çalıştırdığın ve astığım astığım astık-kestiğim kestik havalarında olduğu iddia edilen güvenlik amirin kim? Güvenlik amiri olabilecek vasıflara haiz mi?

İ. Bahri Bellek, BYUAŞ’a verdiğin zararlar yetmedi mi? Verilen zararları Bakırköy Halkının sırtına mı yükleyeceksin?

 

Elbette, başlıkta da belirttiğim gibi bir çift sözüm de DİSK’e ve onun temsilcisi Adil Çiftçi’ye olacak. Senin iki işçin sırf sana ve sendikana güvendikleri için işten atıldılar. Onlar için ne yaptın? DİSK üyesi işçi-memurlarını meydana toplayıp, saçma sapan karar için eylem ortaya koydun mu? Siyasetçiden sendikacı olmaz dediğimde itiraz edenler olmuştu. İşte hepiniz görün, CHP İl Disiplin Kurulu Üyesi sendikacı Adil Çiftçi, söz konusu CHP’li belediye olunca sessiz kalıp haksızlığa göz yumuyor. Değerli işçi ve memurlar, artık sendika seçerken daha dikkatli olun. Adaletsizce İşten atılan emekçiler gibi yarı yolda bırakılabilirsiniz.

 

Sayın Bülent Kerimoğlu, sizin olaylardan haberiniz olmadığını düşünüyorum. Lütfen, haksız yere işten atılan işçiler için gereğini yaparak iş akdi feshini iptal edip bu hukuksuzluğu-mağduriyeti giderin. Sosyal demokrasiyi savunan biri olarak, o iki işçiyi işten atan sorumlulara özür diletin.

 

Bakırköy’de ‘’Kentsel Dönüşüm’’ haberimizin hemen ertesinde yüreklerimizi yakan, korkularımızı depreştiren İzmir Depremini yaşadık. Peki ders aldık mı? Kesinlikle hayır. Ders alacak mıyız? Asla…

İsterdim ki, Bakırköy Belediye Meclisinden tüm partilerin oy birliğiyle geçen Kentsel Dönüşüm planı için, sayın belediye başkanımız bizlere öncülük etsin ve İBB’nin önünde eylem yaparak net tavrımızı ortaya koyalım. Bunun için geç kaldık mı? Hayır, henüz geç kalmadık. Sayın Kerimoğlu derhal harekete geçerek Bakırköy Halkı ile birlikte İBB önünde, halkın beklentisini sayın İmamoğlu’na ve partilerin İBB meclis başkan vekillerine ivedilikle arz etmeli.

Kaynak: Editör: H. Murat BAŞBAY
Etiketler: BAKIRKÖY, BELEDİYESİNDE, BÜYÜK, REZALET, VE, DİSK,
Yorumlar
Haber Yazılımı