Haber Detayı
19 Ekim 2020 - Pazartesi 15:04
 
ATATÜRK İSMİNİN ÖZELLİKLE SÖYLENMEMESİNE İLÇE BAŞKANLARINDAN BÜYÜK TEPKİ...
BAKIRKÖY Haberi
ATATÜRK İSMİNİN ÖZELLİKLE SÖYLENMEMESİNE İLÇE BAŞKANLARINDAN BÜYÜK TEPKİ...

CHP Bakırköy İlçe Başkanının Yeşilyurt sahilde yaptığı basın açıklamasında ‘Mustafa Kemal’ ifadesini defalarca kullanırken ‘Atatürk’ü kullanmaması ve bunun da kişisel tercihi olduğunu söylemesine tepkiler hızla büyüyor. Konuyu yakından takip eden siyasi partilerin Bakırköy ilçe başkanları da tepkilerini dile getirerek, yaşanan nahoş konuşmanın kabul edilemez olduğunu ifade ettiler.

 

Konuyla ilgili Haberimiz Üzerine Bakırköyümüzün Siyasi Parti İlçe Başkanlarının Görüşleri:

 

Ülkemizin ilk harcında büyük emeği olan herkesin içinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önemli bir yeri vardır. O’nun manevi varlığından sevgi ve saygı ile bahsederken, Milli ve manevi değerimize yönelik her türlü değersizleştirme içeren ifadeleri doğru bulmuyoruz .

Tülin Mazlumoğlu Kestane

AK Parti Bakırköy İlçe Başkanı

 

Gazi Mustafa Kemal’e “Atatürk” soyadı 17 Aralık 1934 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından verilmiş olup, bu kanun teklifinin altında bizzat İsmet İnönü’nün imzası bulunmaktadır.

Türk aydınlanmasının, İstiklal Harbi sonrası, gerçekleştirilen Türkçü hamlelerin süratle başarıya ulaşmasının, batı emperyalizmi karşısında ezilen tüm milletlere umut ışığı oluşun şükranının karşılığıdır “ATATÜRK” soyadı.

Büyük Türk Milleti tarafından, tıpkı kadim mazisinde yer alan onca Fatih’e rağmen sadece “Mehmed’ine” nam, ad olarak “Fatih’i” layık gördüğü gibi.

Bundan mütevellit, bir siyasi partinin tüzel kişiliğini temsil edenlerin bu kutlu soyadı yok sayar tavır takınmaları velakin her zorda kaldıkları vakit ise ardına saklanmaları hem utanç verici ve hem de bayağı bir tavır olarak Türk Milletinin hafızasında unutulmaz bir ayrıntı olarak daima ve daima saklı kalacaktır.

Turgut İnan

MHP Bakırköy İlçe Başkanı

 

Üzülerek görüyoruz ki CHP, kurucu liderinin adını tam olarak anmaktan utanan bir çizgiye son sürat sürüklenmektedir.

Mustafa Kemal, “Atatürk” soyadını bu toprakların her karışında düşmana karşı büyük mücadeleler vererek ve vatanımızı kurtararak almıştır. Birkaç kendini bilmezin hadsiz tercihleri, Türk Milleti’nin kalbindeki ve tarihi bilincinde ki Atatürk’e zarar veremez. Vatan Partisi 6 ok programının kararlılıkla savunulması ve Kemalist devrimin nihayete erdirilmesi için görev başındadır.

Bakırköy halkına saygılarımızla.

Yüksel Kahraman

Bakırköy Vatan Partisi İlçe Başkanı

 

Özgürlük belki de bu dünya da en önemli kavramlardan biri ve her kadın her erkek gibi bizim içinde çok önemli. Her zaman söylediğim bir söz vardır, “özgürlüğümü önce Allah’a sonra Mustafa Kemal Atatürk e ve sonra da aileme borçluyum. “ Türk Bayrağı, Türk Vatanı, Türk Milleti ve Kurucu Liderimiz Ulu Önder Atatürk Milli Mukaddesatlarımızdır. Türk yurdunda tek Türk kalana kadar bu asla değişmeyecektir Saygı ve Sevgilerimle...

Ülkü Ayaydın

İyi Parti Bakırköy İlçe Başkanı
 

Milli mücadele ruhunu ayağa kaldıran, milletini cesaretlendirerek birlikte büyük zaferlere imza atılmasına öncülük edip Türkiye Cumhuriyetini kuran Gazi Mustafa Kemal’e, Türk Milleti tarafından verilen ATATÜRK soyadını kullanmaktan imtina edenler bizi ziyadesiyle üzmektedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun miras bıraktığı Cumhuriyeti ilelebet korumak ve ona sahip çıkmak Türk milletinin görevidir. Bu kutlu yolda, Büyük Birlik Partisi olarak vatan uğruna atılacak her adım, gösterilecek her gayret için canımızı siper etmeye hazırız.

Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha rahmetle yad ediyor, saygı ve sevgiyle anıyoruz.

Bülent Sürmelioğlu

BBP Bakırköy İlçe Başkanı

 

Mustafa Kemal ATATÜRK; Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu BABAMIZ, Selanikli Hemşerimdir… ATATÜRK diyemeyenleri kınıyorum. Özellikle, ATATÜRK’ün kurduğu partide bu ayıp işleniyorsa daha da vahim. Bakın, ATATÜRK’ün son Başvekili, DP’nin kurucusu Cumhuriyeti kuran kadroda yer alan Cumhurbaşkanı Celal BAYAR’ın vasiyeti üzerine Gemlik Umurbey’de ki anıt mezarında ne yazar; “ATATÜRK ‘ü Sevmek Milli İbadettir.’’

Necmettin DÖNMEZ

Demokrat Parti Bakırköy İlçe Başkanı

 

Bugün her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. O birliğin adresi Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ilkeleri ve önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’tür. Üstadımız Haydar Hoca’nın ifadesiyle “Atatürk birleştirici harçtır”. Bugün bir kısım kimseler, Atatürk diyemiyorlar. Sadece Mustafa Kemal diyorlar. Bazıları Atatürk diyor, Mustafa Kemal diyemiyor, bazıları Gazi diyemiyor. Hepsinin o kutlu isim üzerinden kendini tarif etmek için bir yaklaşımı var. Ama biz diyoruz ki; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu önderin İsmi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘tür.

İbrahim Yıldız

BTP Bakırköy İlçe Başkanı

Kaynak: Editör: H. Murat BAŞBAY
Etiketler: ATATÜRK, İSMİNİN, ÖZELLİKLE, SÖYLENMEMESİNE, İLÇE, BAŞKANLARINDAN, BÜYÜK, TEPKİ...,
Yorumlar
Haber Yazılımı