Haber Detayı
21 Ekim 2020 - Çarşamba 12:23
 
ATATÜRK'E MECLİSTE İHANET EDENLER...
“Kahpe içerden olunca Kapı kilit tutmaz oğul! Halk içinde bozgunluk yapan Haindir oğul!” Dede Korkut
GÜNDEM Haberi
ATATÜRK'E MECLİSTE İHANET EDENLER...

1921 Anayasasına göre Meclis her iki yılda bir seçim yapmak zorundaydı. Meclis 23 Nisan 1920'de açıldığına göre, seçimleri yenilemenin zamanı gelmişti. Doğal olarak da seçimlere gidildi. Gazi, Padişah yanlısı ve Cumhuriyet karşıtı bu Meclis'ten kurtulacağı düşüncesindeydi. Komutanlar ( Refet Bele, Rauf Orbay, Ali Fuat Cebesoy ) yeniden endişeye düştüler: "Ya, Kemalist bir Meclis gelirse!" Bunun üzerine yeni bir plan kurdular. Mustafa Kemal Atatürk’ü Meclis'e sokmamanın yolunu arayacaklardı. Seçim Yasası'nı değiştirmeye karar verdiler.

Erzurum Milletvekili Necati Bey, Samsun Milletvekili Emin Bey,  Mersin Milletvekili Albay emeklisi Çolak Selahattin Bey, iki maddelik bir önerge hazırladılar:

Buna göre:

Madde 1. "Bundan böyle milletvekili adayının doğum yeri, Misak-ı Milli sınırları içinde olsun!.."

Selanik dışında kalmıştı.

Madde 2. "Milletvekili adayı adaylığını koyduğu yerde en az beş senedir oturuyor olsun!"

Mustafa Kemal Atatürk o cephe, bu cephe hayatı boyu koşturmaktan ötürü değil beş yıl, hiçbir yerde sürekli beş ay oturamamıştı ki.

Hedef belliydi. Bu yasa özel olarak kendisi için hazırlanmaktaydı. Hem de en yakın silah arkadaşları tarafından.

 

Bu önerge verilince,  Gazi Paşa kürsüye zorla çıktı ve avaz avaz: "Doğum yerim Selanik Misak-ı Milli sınırları dışında kalırken, devlet Selanik'i tek kurşun atmadan Yunan'a verirken, bu millet bilsin ki ben diğer bir yurt köşesi Derne'de savaşıyordum,

Hiçbir yerde beş yıl oturamadım, doğru.  Otursaydım, o zaman Bingazi'de, Derne'de, Sina'da, Filistin'de olamazdım. Çanakkale"de, Kafkaslar'da, Sakarya'da olamazdım. Ama ben oralarda olamasaydım, bu efendilerin de doğum yerleri, Allah korusun, Misak-ı Milli sınırları dışında kalırdı...''

Şimdi millete soruyor ve yanıtını milletten bekliyorum. Bu önergenin sahibi efendileri buraya gönderen millet onlar gibi mi düşünüyor?..."

 

Hayır, millet onlar gibi düşünmüyordu. Çuvallar dolusu telgraflarla olayı protesto ettiler, önerge geri çekildi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk Ankara'nın Bala ilçesinden milletvekili seçilerek Meclis'e girdi.

Cumhuriyeti de kurdu. Lakin bu olayı hiçbir zaman unutmadı...

Kaynak: Av. Bülent Aybirdi

Kaynak: Editör: H. Murat BAŞBAY
Etiketler: ATATÜRK'E, MECLİSTE, İHANET, EDENLER...,
Yorumlar
Haber Yazılımı